×

Powstanie pierwsza elektrownia atomowa w Polsce. Premier Morawiecki potwierdza!

To już pewne: powstanie pierwsza elektrownia atomowa w Polsce! „Potwierdzamy realizację projektu jądrowego” – napisał w piątek w mediach społecznościowych premier Mateusz Morawiecki. Kto wybuduje elektrownię i gdzie ona powstanie?

Powstanie pierwsza elektrownia atomowa w Polsce

Na początku września Ministerstwo Klimatu i Środowiska poinformowało, że Stany Zjednoczone złożył oficjalną ofertę dotyczącą budowy elektrowni atomowej w Polsce. Dziś znamy już decyzję polskiego rządu w tej sprawie.

Premier Mateusz Morawiecki potwierdził, że wkrótce powstanie pierwsza w Polsce elektrownia atomowa. Wybudują ją Amerykanie, konkretnie amerykański Westinghouse.

Silny sojusz Polski ze Stanami Zjednoczonymi daje gwarancje powodzenia wspólnych inicjatyw. Po ostatnich owocnych rozmowach z wiceprezydent USA Kamalą Harris i sekretarz energii Jennifer Granholm potwierdzamy realizację projektu jądrowego w sprawdzonej i bezpiecznej technologii WECNuclear

– napisał szef rządu na Twitterze.

Jak poinformował premier, Rada Ministrów ma przyjąć stosowną uchwałę w środę, 3 listopada.

Energia atomowa będzie ważnym elementem bezpieczeństwa energetycznego Polski

– podkreślił rzecznik rządu Piotr Müller.

Do sprawy odniósł się również ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski.

Fantastyczne wieści od Premiera Morawieckiego: w wyniku jego współpracy z Kamalą Harris Polska wybrała amerykański rząd oraz firmę Westinghouse na swojego partnera w energetyce jądrowej. Formalnie proces zakończy się w przyszłym tygodniu! Dziękuję Mateuszowi Morawieckiemu i sekretarz energii Jennifer Granholm za ciężką pracę nad tym projektem. Razem wzmocnimy nasze stosunki dwustronne i bezpieczeństwo energetyczne Polski dla przyszłych pokoleń!

– napisał Brzezinski w mediach społecznościowych.

Gmina Choczewo, Lubiatowo-Kopalino

Pierwsza elektrownia atomowa w naszym kraju powstanie w miejscowości Lubiatowo-Kopalino w województwie pomorskim, w powiecie wejherowskim, w gminie Choczewo.

Zgodnie z przedstawionym harmonogramem, budowa pierwszej elektrowni rozpocznie się w 2026 roku, natomiast w 2033 roku uruchomiony zostanie pierwszy blok elektrowni jądrowej o mocy około 1-1,6 GW. Program Polskiej Energetyki Jądrowej przewiduje uruchomienie sześciu bloków jądrowych o mocy 6-9 GWe do 2043 r. w dwóch lokalizacjach.

Oprócz Amerykanów, ofertę dotyczącą wybudowana reaktorów złożyli także Francuzi oraz Koreańczycy.

Fotografie:

Może Cię zainteresować