×

W naszym kraju powstanie elektrownia atomowa? Polska i Stany Zjednoczone podpisały dokumenty

W Polsce pojawi się pierwsza elektrownia atomowa? Ten scenariusz staje się coraz bardziej możliwy. Stany Zjednoczone deklarują chęć współpracy w dziedzinie wykorzystania energii jądrowej, dla celów cywilnych. Podpisano już memorandum.

Elektrownia atomowa w Polsce jest potrzebna

Polska jest w czołówce krajów korzystających z energii węglowej. Ekolodzy biją na alarm, że w ten sposób dokładamy swoją niechlubną cegiełkę do zmian klimatycznych.

O możliwości powstania w naszym kraju elektrowni atomowej słyszymy już od dawna, ale teraz wydaje się to bardziej możliwe niż kiedykolwiek. Podczas wizyty Andrzeja Dudy w Stanach Zjednoczonych, sekretarz energii USA Rick Perry i pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej, Piotr Naimski, podpisali memorandum o współpracy w dziecinie cywilnego wykorzystania energii jądrowej. Taki dokument nie jest zobowiązujący, przedstawia jedynie poglądy krajów na przedmiot rokowań. Mimo tego, to ważny krok w dialogu o energii atomowej między Polską i USA.

Elektrownia atomowa w Polsce powstanie przy pomocy zagranicznych partnerów

O możliwości współpracy w tej dziedzinie wypowiedział się Krzysztof Tchórzewski, minister energii:

My w tej dziedzinie jesteśmy dosyć otwarci. Chcemy technologię wraz z partnerem, który by zechciał uczestniczyć do 49 proc. w takim przedsięwzięciu jądrowym, ale w przedsięwzięciu nie jednego bloku, tylko docelowym na 20 lat, w budowie od 6 do 9 bloków jądrowych. Te rozmowy dotyczą szerszego grona, ale największe zainteresowanie w tej sprawie jest ze strony Stanów Zjednoczonych

Według słów ministra, do Polski przyjeżdżają różnego rodzaju misje gospodarcze, które sprawdzają możliwość realizacji planów dotyczących energii jądrowej.

Chcielibyście, aby w Polsce powstała elektrownia atomowa?

Może Cię zainteresować