×

Premier o ograniczeniach w 500 plus! Twarde stanowisko Mateusza Morawieckiego

Coraz głośniej robi się wokół ograniczeń dla Polaków, którzy otrzymują świadczenie 500 plus. W jednym z ostatnich wywiadów wiceminister finansów oznajmił, że „w programie 500 plus mogłyby być progi finansowe”. Wiele osób natychmiast zaczęło się zastanawiać, czy to początek końca świadczenia dla niektórych z nich? Teraz głos zabrał Mateusz Morawiecki. Co mówi premier o ograniczeniach w 500 plus?

500 plus nie dla każdego?

Polacy, którzy pobierają 500 plus, w ostatnich tygodniach drżą o swoje portfele, a wszystko przez medialny szum wokół flagowego programu PiS. Najpierw w gruzach legły nadzieje odnośnie waloryzacji świadczenia, a kiedy już część Polaków się z tym pogodziła, w powietrzu pojawiło się kolejne zmartwienie pt. 500 plus nie dla każdego. Nieoficjalnie mówiło się, że świadczenie mogłoby być zależne od kryteriów dochodowych.

W ostatnim czasie gościem portalu portalem next.gazeta.pl. był wiceminister finansów Artur Soboń. Podczas rozmowy polityk niewątpliwie dolał oliwy do ognia. Na pytanie o progi dochodowe przy przyznawaniu 500 plus stwierdził, że „warto o tym rozmawiać”.

Rozmawiamy na temat różnych scenariuszy, gdyż sytuacja zewnętrzna jest teraz ekstremalnie trudna. Jesteśmy rządem, który nie chowa głowy w piasek i proponuje nowe rozwiązania…

– dodał Soboń.

Premier o ograniczeniach w 500 plus

Kwestią czasu było zapytanie premiera Mateusza Morawieckiego o domniemane kwestie związane z kryterium dochodowym w programie 500 plus. To pytanie padło ostatnio podczas konferencji prasowej w Pradze. Jak odniósł się do tego szef rządu?

Nie ma żadnych takich planów ograniczenia 500 plus

– zapewnił premier.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Mateusz Morawiecki (@morawieckipl)

„Ministerstwo Finansów nie prowadzi prac nad zmianami w zasadach funkcjonowania programów socjalnych”

W czwartek Ministerstwo Finansów poinformowało, że nie pracuje nad zmianami w programach socjalnych.

Ministerstwo Finansów nie prowadzi prac nad zmianami w zasadach funkcjonowania programów socjalnych, w tym m.in. w rządowym programie Rodzina 500 plus

– poinformował resort finansów w komunikacie.

Co więcej, Ministerstwo Finansów przypomina, że na przyszły rok zostały zapewnione już środki na kluczowe programy społeczne. Wymieniono w tym kontekście: „Rodzinę 500 plus”, „Dobry Start”, rodzinny kapitał opiekuńczy (RKO) i waloryzację świadczeń emerytalno-rentowych (od 1 marca 2023 roku). Ponadto, wymieniono wzrost nakładów na finansowanie ochrony zdrowia, realizację zadań inwestycyjnych w zakresie transportu, kultury i ochrony dziedzictwa narodowego. Przewidziano również zwiększenie wydatków na szkolnictwo wyższe i naukę.

Źródła: businessinsider.com.pl

Może Cię zainteresować