×

Będzie nowe świadczenie? Tym razem ma dotyczyć tylko osób pracujących

Z rządu coraz głośniej wybrzmiewa informacja, że Polacy nie mają co liczyć na wzrost 500 plus w 2023 roku. Cóż, w dobie szalejącej inflacji niewątpliwie wiele osób liczyło na waloryzację flagowego programu PiS. Możliwe natomiast, że skorzystają na tym osoby pracujące. Zrodził się bowiem pomysł na nowe świadczenia dla pracujących. Chodzi o dodatek do 500 plus.

Nie będzie waloryzacji 500 plus

Rządowy program „Rodzina 500+” wszedł w życie 1 kwietnia 2016 roku i jest fundamentem wsparcia rodzin. Od 1 lipca 2019 r. świadczenie wychowawcze ma charakter powszechny. Oznacza to, że przysługuje niezależnie od dochodu rodziny na każde dziecko do 18. roku życia. Program niewątpliwie przyczynił się do znacznej poprawy sytuacji materialnej polskich rodzin.

Dziś program „Rodzina 500+” jest jedynie cieniem wsparcia sprzed lat, bowiem realna wartość 500 złotych jest zdecydowanie niższa niż w 2016 roku. W związku z tym coraz więcej mówiło się o waloryzacji świadczenia. Ta ostatecznie nie doszła do skutku i wszystko wskazuje na to, że waloryzacji nie będzie.

W tej chwili nie przewidujemy takich rozwiązań

– przyznał Stanisław Szwed, wiceminister rodziny i polityki społecznej.

Nowe świadczenia dla pracujących

Czy to oznacza, że zbliża się koniec nowych rozwiązań wspierających polskie rodziny? Niekoniecznie. Stanisław Szwed zdradził, że mają pojawiać się propozycje wspierające rodziny, ale „bardziej w kontekście uelastycznienia form zatrudnienia, czyli łączenia pracy zawodowej z wychowywaniem dzieci”.

Przypominam, że oprócz 500 plus są jeszcze korzyści związane z rozliczeniami podatkowymi dotyczącymi rodzin wielodzietnych, obniżeniem podatku PIT z 17 do 12 procent. Oczywiście są propozycje innych rozwiązań, które będą wspierać rodziny, ale bardziej w kontekście uelastycznienia form zatrudnienia, czyli łączenia pracy zawodowej z wychowywaniem dzieci

– mówił w rozmowie z „Faktem” Stanisław Szwed.

Co myślicie o dodatkowym wsparciu dla osób pracujących posiadających dzieci?

Waloryzacja rent i emerytur

W środę 17 listopada Senat przyjął nowelizację ustawy w związku z waloryzacją emerytur i rent w 2023 roku. Jak podaje WP Wiadomości, zgodnie z jej zapisami wskaźnik waloryzacji wyniesie 113,8 proc. Kwota wsparcia dla seniorów wzrośnie z kolei o min. 250 zł.

Źródła: gk24.pl, wiadomosci.wp.pl

Może Cię zainteresować