×

Królowa Elżbieta Królowa Elżbieta

  BIO

 • Pseudonim: Elżbieta II (ang. Elizabeth II)
 • Data urodzenia: 21 kwietnia, 1926
 • Miejsce urodzenia: Londyn, Wielka Brytania
 • Wykształcenie:

  W 1933 roku edukacja Elżbiety została powierzona guwernantce Marion Crawford, zwanej „Crawfie”. Uczyła się według bardzo prostego programu – historia (aby poznać świetność Wielkiej Brytanii), geografia (aby poznać ogrom Imperium Brytyjskiego) i Biblia. Jako dziedziczka korony uczyła się później jeszcze historii prawa państwowego.

  Siedem lat później zawiesiła lekcje języka niemieckiego (władała już biegle francuskim) i rozpoczęła naukę historii Stanów Zjednoczonych.

  Na własną prośbę, mając 19 lat, Elżbieta wstąpiła do szkoły wojskowej. Została tam przeszkolona na kierowcę i mechanika, uzyskując ostatecznie stopień kapitana (Junior Commander).

 • Rodzeństwo:

  Ma młodszą siostrę księżniczkę Małgorzatę Windsor, hrabinę Snowdon.

 • Występy w TV:

  W wieku 14 lat Elżbieta po raz pierwszy wystąpiła na antenie BBC w programie „Children’s Hour”.

  Zgodziła się na transmitowanie swojej koronacji, a po raz pierwszy wystąpiła na żywo w telewizji w 1959 r., kiedy otwierała linię promową na rzece św. Wawrzyńca.

  W 1969 r. królowa Elżbieta upoważniła BBC do nakręcenia dokumentalnego filmu pt. „Corgi and Beth” o życiu codziennym rodziny królewskiej.

 • Wzrost: 163 cm
 • Ciekawostki:

  1. Jako dziecko była nazywana przez swoją rodzinę „Lilibet”.

  2. W młodym wieku zdarzało jej się wstawać wieczorem z łóżka, aby sprawdzić, czy ubrania w szafie są dobrze złożone.

  3. Zdobyła tytuł „Człowieka Roku” magazynu Time w 1952 r.

  4. Zgodziła się na transmitowanie swojej koronacji i umalowała usta na niebiesko, aby na ekranie telewizora wyglądały jak czerwone.

  5. Oprócz godności królowej Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej jest również głową 15 innych państw: Antigui i Barbudy, Australii, Bahamów, Barbadosu, Belize, Grenady, Kanady, Jamajki, Nowej Zelandii, Papui-Nowej Gwinei, Saint Kitts i Nevis, Saint Lucia, Saint Vincent i Grenadyn, Tuvalu i Wysp Salomona, które razem z Wielką Brytanią mają status tzw. Commonwealth realm.

Królowa Elżbieta II, właściwie Elżbieta Aleksandra Maria (ang. Elizabeth Alexandra Mary) to królowa Wielkiej Brytanii z dynastii Windsorów, córka króla Jerzego VI i jego żony, Elżbiety Bowes-Lyon.

Narodziny królowej Elżbiety

Urodziła się na Bruton Street 17 w Mayfair w Londynie 21 kwietnia 1926 r. Została ochrzczona w Pokoju Muzycznym pałacu Buckingham przez Cosmo Langa, arcybiskupa Yorku.

Pierwsze imię otrzymała po swojej matce, drugie po swojej prababce, królowej Aleksandrze, trzecie po swojej babce, królowej Marii.

W momencie urodzenia zajmowała trzecie miejsce w linii sukcesji do brytyjskiego tronu, po swoim stryju, księciu Walii, i ojcu.

Królowa Elżbieta - jej dzieciństwo i edukacja

Dzieciństwo spędziła na Piccadilly Road 145. Jej wychowaniem zajmowała się niania, późniejsza pokojówka królowej, Margaret MacDonald, zwana „Bobo”.

Na początku 1945 r. Elżbiecie udało się przekonać ojca, aby pozwolił jej uczyć się w kobiecej służbie wojskowej. Wstąpiła do Women’s Auxiliary Territorial Service i ostatecznie uzyskała stopień kapitana.

Małżeństwo i dzieci Królowej Elżbiety

Elżbieta poznała Filipa 22 lipca 1939 roku, gdy wraz z siostrą i rodzicami udali się z wizytą do Akademii Marynarki w Dartmouth. Tam ich przewodnikiem był oficer niemiecko-duńskiego pochodzenia, a jednocześnie kuzyn księżniczek - Filip.

Młodzi zaręczyli się dopiero w czerwcu 1947 roku, a ślub odbył się 20 listopada 1947 r. w opactwie westminsterskim.

Prawie rok później Elżbieta urodziła swojego pierwszego syna.

Dzieci Filipa i Elżbiety to:
- Karol (ur. 14 listopada 1948), książę Walii, następca tronu
- Anna (ur. 15 sierpnia 1950), księżniczka królewska, żona Marka Phillipsa, następnie Timothy’ego Laurence’a
- Andrzej (ur. 19 lutego 1960), książę Yorku
- Edward (ur. 10 marca 1964), hrabia Wesseksu

Koronacja Elżbiety II

6 lutego 1952 r. król Jerzy VI zmarł na raka gardła. Elżbieta II została ogłoszona królową następnego dnia w St. James’s Palace. Z kolei, koronacja odbyła się w czerwcu 1953 roku.

Od 9 września 2015 r. królowa Elżbieta II jest najdłużej panującym monarchą Wielkiej Brytanii, a od 13 października 2016 r. jest najdłużej panującą żyjącą głową państwa na świecie.