×

Książę Filip nie żyje! Od dłuższego czasu zmagał się z problemami zdrowotnymi

Media na całym świecie obiegły smutne wieści. Mąż królowej Elżbiety II, książę Filip nie żyje. Senior rodu Windsorów zmarł po długiej walce z chorobą.

Infekcja u księcia

Książę Filip ostatni raz trafił do szpitala 16 lutego. Wówczas Pałac Buckingham wydał oświadczenie, iż senior rodu Windsorów źle się poczuł, a pobyt w placówce miał mieć charakter profilaktyczny.

Jakiś czas później poinformowano, że książę ma infekcję i wymaga dłuższej hospitalizacji. Jednakże nie ma to nic wspólnego z koronawirusem. Zarówno książę, jak i królowa Elżbieta II zostali zaszczepieni przeciw Covid-19 w domowym zaciszu.

W poniedziałek (1 marca) księcia przeniesiono do innej placówki – St. Bartholomew’s Hospital, która specjalizuje się w chorobach serca. Trzy dni później Pałac Buckingham poinformował, że książę przeszedł „operację na istniejącą wcześniej chorobę serca”. Sam zabieg przebiegł dobrze i „zakończył się sukcesem”. Kolejne dni książę Edynburga miał spędzić na rehabilitacji.

Senior opuścił szpital

Książę Filip pozostał pod opieką lekarzy aż cztery tygodnie. Placówkę medyczną opuścił 16 marca. To właśnie tego dnia media społecznościowe zaczęły zalewać doniesienia o zwiększonej obecności policji wokół szpitala im. Króla Edwarda VII.

Teren przed placówką został zabezpieczony tak, by utrudnić mediom robienie zdjęć seniorowi. Jednakże pomimo tych zabezpieczeń kilku fotoreporterom udało się uchwycić opuszczającego szpital księcia.

Widzieliśmy na nich, że senior rodu Windsorów nie wyglądał najlepiej. Podkrążone oczy świadczyły o przebytej chorobie. Do domu wrócił jednak samochodem, a nie karetką.

Książę Filip nie żyje

Dzisiaj media na całym świecie obiegły smutne wieści. Książę Filip nie żyje. Miał 99 lat.

Z głębokim smutkiem Jej Wysokość Królowa ogłosiła śmierć swojego ukochanego męża, Jego Królewskiej Wysokości Księcia Filipa, Księcia Edynburga. Jego Królewska Wysokość odszedł spokojnie dziś rano na zamku Windsor.

– napisano w oficjalnym komunikacie Pałacu Buckingham.

Problemy zdrowotne

W ostatnich latach książę Filip coraz częściej cierpiał na różne dolegliwości. Z tego powodu w 2017 roku wycofał się z pełnienia obowiązków i od tego czasu rzadko pokazywał się publicznie.

Jeszcze w 2011 roku książę był leczony z powodu zablokowanej tętnicy wieńcowej, a rok później z powodu infekcji pęcherza moczowego. W czerwcu 2013 roku przeszedł operację jamy brzusznej, a w 2014 roku zaczął używać aparatów słuchowych.

To jednak nie wszystko. W czerwcu 2016 roku nie wziął udziału w obchodach setnej rocznicy bitwy jutlandzkiej z powodu drobnej dolegliwości. Z kolei w grudniu 2019 roku spędził cztery doby w szpitalu, do którego trafił z powodu „istniejącej wcześniej dolegliwości”.

Ponadto w styczniu 2019 r. Filip spowodował drobną kolizję drogową. Po niej zrezygnował z dalszego samodzielnego prowadzenia samochodu. Nie odniósł wówczas obrażeń i nie został, nawet zapobiegawczo, zabrany do szpitala.

Książę Filip jako małżonek Elżbiety II

Książę Filip (Jego Królewska Wysokość książę Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, książę Edynburga, hrabia Merioneth, baron Greenwich) był mężem królowej Elżbiety II. Pobrali się w 1947 roku i od tamtej pory Filip stał się wiernym towarzyszem królowej, a także często zastępował ją podczas oficjalnych wystąpień.

Aby podkreślić rolę księcia Filipa w monarchii i życiu rodziny królewskiej, królowa Elżbieta II wydała specjalne oświadczenie. Zaznaczyła w nim, że jej mąż ma obok niej „miejsce, prymat i pierwszeństwo w każdej sytuacji i przy każdym wystąpieniu, chyba że inaczej mówi ustawa”.

Elżbieta II i książę Filip doczekali się czwórki dzieci. Najstarszym synem i następcą tronu jest książę Karol. Jako druga na świat przyszła księżniczka Anna, a po niej Elżbieta II urodziła jeszcze księcia Andrzeja i księcia Edwarda.

Fotografie: Twitter, Instagram, twitter.com

Polecane

Może Cię zainteresować