×

Ważne zmiany w zasadach kwarantanny! Nowe rozporządzenie ministra zdrowia

Ważne zmiany w zasadach kwarantanny: jak informuje Radio ZET, minister zdrowia Adam Niedzielski podpisał wczoraj rozporządzenie, które wprowadza ważne zmiany w zasadach kwarantanny. Odtąd przymusowa izolacja będzie krótsza?

Trwają przygotowania do jesieni i zimy

Trwają, nomen omen, gorączkowe przygotowania resortu zdrowia do jesieni i zimy. Przed nowym ministrem zdrowia stoi ogromne wyzwanie.

Wszyscy obawiają się drugiej fali epidemii, a także tego, że powrót dzieci do szkół spowoduje gwałtowny przyrost zakażeń. Na ministrze Adamie Niedzielskim spoczywa duża odpowiedzialność. Jak sobie z nią poradzi?

Już od kilku dni mówiono o zmianach, których zadaniem jest przygotowanie służby zdrowia na nadchodzącą jesień i zimę.

Ważne zmiany w zasadach kwarantanny

Skrócona izolacja będzie, ale pod pewnymi warunkami  — tak postanowił resort zdrowia.

Do tej pory kwarantanna związana z zakażeniem koronawirusem trwała 14 dni, o ile w tym czasie nie powtarzały się dodatnie wyniki testu. Zdarzały się sytuacje, gdy dana osoba przebywała na przymusowej kwarantannie 4 lub 5 tygodni, chociaż czuła się dobrze i nie miała żadnych objawów.

Takie same zasady dotyczyły Polaków, którzy wracali do kraju z zagranicy, bądź też przyjeżdżających do kraju cudzoziemców.

Wczoraj nowy szef resortu zdrowia Adam Niedzielski podpisał ważne rozporządzenie, które częściowo zmienia zasady dotyczące kwarantanny.

Zwolnienie następuje w przypadku osoby bezobjawowej po 10 dniach od pozytywnego testu przy 2 kolejnych wynikach negatywnych lub po 3 dniach od ustąpienia objawów jednak nie wcześniej niż 13 dni od pojawienia się tych objawów

— czytamy w pierwotnej wersji komunikatu Ministerstwa Zdrowia na Twitterze.

Jednak już wkrótce pod komunikatem pojawiło się sprostowanie, z którego wynika, że gdy nie występują objawy, kwarantannę możemy zakończyć po 10 dniach, bez wykonywania testów na koronawirusa!

To samo będzie dotyczyć osób, podejrzanych o kontakt z zakażonym.

Do 10 dni skrócona zostaje obowiązkowa kwarantanna po kontakcie z osobą zakażoną. Dzisiejsze rozporządzenie Rady Ministrów do 10 dni skraca natomiast kwarantannę po powrocie z zagranicy

— informuje resort zdrowia.

Czy wkrótce czekają nas kolejne zmiany?

Fotografie: Twitter (miniatura wpisu),

Może Cię zainteresować