×

Nowy minister zdrowia zmienia zasady kwarantanny. Nie będzie trwać 14 dni

Podczas czwartkowej konferencji prasowej resort zdrowia przekazał nowe decyzje rządu. Kwarantanna będzie krótsza. Są też nowe żółte i czerwone strefy.

Kwarantanna będzie krótsza

W czwartek (27 sierpnia) odbyła się konferencja Ministerstwa Zdrowia. Nowy szef resortu, Adam Niedzielski razem z wiceministrem, Waldemarem Kraską poinformowali o zmianach dotyczących zasad kwarantanny i izolacji.

Będziemy zmieniali zasady zarówno kwarantanny jak i izolacji. Dzisiaj po południu zostanie zaprezentowany pierwszy pakiet trzech lub dwóch rozporządzeń ministra zdrowia, który zmieni zarówno kwarantannę jak i izolację.

– zapowiedział na konferencji prasowej nowy szef resortu zdrowia.

Najważniejszą zmianą ma być wprowadzenie standardu WHO – skrócenie okresu kwarantanny i izolacji do 10 dni. Jak podkreślił Niedzielski:

Mamy na to dowody z Norwegii, ale też z praktyki klinicznej, że taki okres izolacji jest bezpieczny i nie spowoduje wielkiego przyrostu ryzyka w stosunku do 14 dniowego okresu kwarantanny.

Istotna zmiana będzie także dotyczyć osób objętych kwarantanną. Jeżeli nie wykażą one objawów zakażenia, nie zostaną ponownie poddane testom. Badaniem na obecność koronawirusa nie będzie się kończyła również izolacja.

To zlikwiduje konieczność wydłużania jej w nieskończoność.

Nowe żółte i czerwone strefy

Wiceminister Waldemar Kraska przedstawił też listę czerwonych i żółtych powiatów, czyli miejsc z największą ilością nowych zakażonych. W żółtej strefie znalazł się m.in. Kraków.

Kraska oznajmił, że w Polsce nie wybuchają nowe duże ogniska zakażeń. Większość to ogniska domowe, które powstały po dużych imprezach rodzinnych. Wiceminister ostrzega, że:

Jeśli nie będziemy przestrzegać obowiązujących zasad, będziemy musieli wprowadzić pewne obostrzenia jeśli chodzi o imprezy rodzinne. To trudna decyzja, ale jeśli nic się nie zmieni, będziemy musieli ją szybko podjąć.

Aktualna lista powiatów objętych dodatkowymi obostrzeniami (żółtymi i czerwonymi).

Źródła: wyborcza.pl, wiadomosci.radiozet.pl, www.bankier.pl, www.rp.pl
Fotografie: Twitter (miniatura wpisu), Twitter

Może Cię zainteresować

zamknij