×

Koniec stanu epidemii! Minister zdrowia Adam Niedzielski podał konkretną datę

Minister zdrowia Adam Niedzielski ogłasza koniec stanu epidemii! Podał konkretną datę. „To symboliczny ruch, który oznacza, że zamiast czerwonego światła na sygnalizatorze mamy światło pomarańczowe” — wyjaśnił szef resortu zdrowia.

611 zakażeń, 25 zgonów

W najnowszym raporcie resortu zdrowia czytamy, że minionej doby badania potwierdziły zakażenie koronawirusem u 611 osób. 49 z nich zaraziło się ponownie. To dane po wykonaniu 11 205 testów w kierunku SARS-CoV-2.

Z raportu wynika też, że odnotowano 25 zgonów pacjentów z COVID-19. To przypomina, że problem nie zniknął w magiczny sposób. Ale po tym, jak raporty informowały o tysiącach zakażeń i zgonów, takie liczby nie robią już większego wrażenia.

Łącznie od 4 marca 2020 r. w Polsce potwierdzono 5 999 517 przypadków zakażeń koronawirusem. Zmarły 116 124 osoby z COVID-19.

Niedzielski ogłasza koniec stanu epidemii!

Resort zdrowia podkreśla, że nieustannie monitoruje sytuację. Od kilku tygodni liczba zakażeń nie przekracza tysiąca. Co istotne, coraz mniej zakażonych osób wymaga hospitalizacji.

W związku z tym minister Niedzielski ogłosił ważną, przynajmniej z prawnego punktu widzenia, decyzję. Od 16 maja stan epidemii w Polsce przekształci się w stan zagrożenia epidemiologicznego.

Od 16 maja przekształcamy stan epidemii do stanu zagrożenia epidemicznego. To, co widzimy, pozwala nam myśleć, że epidemia zdąża w kierunku sytuacji endemicznej, czyli takiej sytuacji, w której wirus jest w naszym otoczeniu, ale ze względu na szczepienia i liczbę osób, które przechorowują infekcję, nie stanowi już zagrożenia dla życia społecznego i hospitalizacji

— powiedział Niedzielski na konferencji prasowej.

Dzisiejsza liczba [zakażeń – przyp. red.], która wynosi 611, mniej więcej odzwierciedla taką średnią liczbę w ciągu ostatnich dwóch tygodni, z którą mieliśmy do czynienia

– podkreślił minister.

Jeśli chodzi o życie codzienne, raczej niewiele się zmienia. Minister zdrowia mówi o symbolicznym pomarańczowym świetle, które zastępuje czerwone. Pozostaje z nami obowiązek zakładania maseczek w podmiotach medycznych i aptekach. Nadal będzie działał fundusz covidowy.

Przypomnijmy: stan epidemii obowiązywał w Polsce od 20 marca 2020 r. Co przyniesie przyszłość? Szef resortu zdrowia podkreśla, że kluczowym miesiącem będzie wrzesień.

Cały czas będziemy mówili o tym, że możemy mieć do czynienia z odwróceniem tendencji. Prawdziwym testem będzie wrzesień, gdzie można spodziewać się zwiększonej transmisji oraz pewnej sezonowości. Dlatego co najmniej do tego czasu będziemy utrzymywać stan zagrożenia epidemicznego

— dodał Adam Niedzielski.

Fotografie: Twitter

Może Cię zainteresować