×

Duchowny podczas mszy zaczął mówić o podręczniku do HiT. Wierni nie mogli tego słuchać

Chyba jeszcze nigdy nie było tak głośno o żadnym podręczniku szkolnym, jak miało to miejsce w przypadku pierwszego podręcznika do przedmiotu Historia i Teraźniejszość (HiT). Dzieło prof. Wojciecha Roszkowskiego zostało szeroko skrytykowane przez ekspertów, nauczycieli i rodziców za brak obiektywizmu i sianie nienawiści. Nie wszyscy stanęli jednak w ofensywie do wspomnianej książki. Są też tacy, którzy wyraźnie ją komplementują. Dla przykładu, w szczecińskim kościele wychwalano podręcznik do HiT. Jakby tego było mało, sprzedawano go przed wejściem do świątyni.

Ogromne kontrowersje wokół podręcznika do HiT

Podręcznik do nowego przedmiotu „Historia i teraźniejszość” autorstwa prof. Wojciecha Roszkowskiego od samego początku wzbudzał spore kontrowersje wśród nauczycieli, rodziców, a także ekspertów. Wiele mówiło się o tym, że jego treść jest równoznaczna z poddaniem młodzieży silnej propagandzie ideologicznej w duchu partii rządzącej. Autor podręcznika narzuca bowiem swój światopogląd, którego forma przekazu godzi w uczucia, przekonania i wartości wielu Polaków.

O tym, co możemy przeczytać we wspomnianym podręczniku, opowiedział, a właściwie zaśpiewał Paweł Kieler. Tekst jego utworu pod tytułem „Gdyby podręcznik HiT był piosenką” składa się wyłącznie z fragmentów kontrowersyjnego podręcznika. Piosenkę o podręczniku do HiT-u publikujemy poniżej.

W kościele wychwalano podręcznik do HiT

Niecodzienną i bulwersującą sprawę nagłośniła „Gazeta Wyborcza”. Podczas niedzielnej mszy świętej dla dzieci, która u dominikanów przy pl. Ofiar Katynia w Szczecinie odbywa się o godzinie 12.30, duchowny wychwalał podręcznik do przedmiotu „Historia i Teraźniejszość” autorstwa prof. Wojciecha Roszkowskiego.

Ojciec Marek Urbanowski, będący jednocześnie wikariuszem parafii i duszpasterzem rodzin, zachęcał do zakupu i lektury podręcznika. Co ciekawe, podręcznik autorstwa prof. Roszkowskiego można go było kupić przed wejściem do świątyni.

Nigdy nie pomyślałabym, że u dominikanów spotkam się z indoktrynacją polityczną, że dominikanin będzie zachwalał autora tego podręcznika do HiT jako przyzwoitego i rzetelnego historyka

– mówi Agnieszka Kosińska, działaczka Polski 2050, ruchu społeczno-politycznego powołanego przez Szymona Hołownię.

Słowa i postawa duchownego mocno zbulwersowały również Agnieszkę Kosińską, która także jest kojarzona z partią Hołowni. Kobieta regularnie pojawia się na mszy u dominikanów, ale tym razem coś wyraźnie w niej pękło.

Nie ma mojej zgody na to, by podczas mszy zachwalano autora złego, nawołującego do nienawiści i podziałów podręcznika ani na kolportowanie przed kościołem takiej książki. To nie jest miejsce do uprawiania polityki.

Oświadczenie przeora klasztoru

W związku z szumem wokół sytuacji z niedzielnej mszy, przeor klasztoru Krzysztof Frąckiewicz OP wydał oświadczenie.

W związku z reakcjami na ogłoszenie o. Marka Urbanowskiego OP podczas Mszy świętej dnia 04 września o godzinie 12:30, w którym nawiązał do podręcznika „HiT” autorstwa prof. Wojciecha Roszkowskiego, oświadczam, że klasztor szczeciński nie jest zaangażowany politycznie. Potwierdzam, że naszą misją pozostaje głoszenie Ewangelii, które staramy się chronić przed wszystkim, co mogłoby utrudnić jej realizację (…). O. Marek zamierza w najbliższą niedzielę 11 września na Mszy świętej o tej samej godzinie odnieść się do ogłoszenia sprzed tygodnia i przeprosić tych, którzy odebrali ten incydent jako zaangażowanie w propagandę polityczną.

Pełną treść oświadczenia znajdziesz tutaj.

Drugi podręcznik do HiT-u dopuszczony do szkół

Ministerstwo Edukacji i Nauki postanowiło pójść za głosem polskiego społeczeństwa i dopuściło drugi podręcznik do HiT-u do użytku szkolnego.

To podręcznik Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych „Historia i teraźniejszość. Podręczniki. Liceum i technikum. Część 1.” autorstwa Izabelli Modzelewskiej-Rysak, Leszka Rysaka, Karola Wilczyńskiego i Adama Ciska.

Źródła: www.o2.pl
Fotografie: Pexels (miniatura wpisu), szczecin.dominikanie.pl

Może Cię zainteresować