×

Drugi podręcznik do HiT-u dopuszczony do szkół. MEiN podjęło decyzję

Stało się to, na co czekało wielu dyrektorów szkół, nauczycieli, rodziców i pewnie też uczniów. Ministerstwo Edukacji i Nauki podjęło decyzję i dopuściło tym samym do szkół drugi podręcznik do HiT-u. Co o nim wiemy?

Kontrowersje wokół pierwszego podręcznika do HiT-u

Pierwszy podręcznik do HiT-u autorstwa prof. Wojciecha Roszkowskiego wywołał ogromne kontrowersje. Krytycy uznali 500-stronnicową pozycję za „broszurę ideologiczną” w duchu partii rządzącej, w której  autor narzuca nieobiektywny światopogląd.

Lansowany obecnie, inkluzywny model rodziny zakłada przywodzenie na świat dzieci w oderwaniu od naturalnego związku kobiety i mężczyzny, najchętniej w laboratorium, a sferę płodności traktuje się obecnie jako obszar produkcji ludzi, czy jak mówi autor wprost hodowli

– czytamy w jednym z fragmentów podręcznika autorstwa prof. Roszkowskiego.

drugi podręcznik do HiT-u

Wiele szkół powiedziało stanowcze „NIE” tego typu treściom i wyraziło jasny sprzeciw nauczaniu ze wspomnianego podręcznika. W konsekwencji w dniach od 23 do 31 sierpnia powstała tzw. mapa „szkół wolnych od (s)HiT-u” autorstwa organizacji Wolna Szkoła. Wynika z niej, że zaledwie 53 szkoły wybrały kontrowersyjny podręcznik do HiT-u, a 2089 szkoły z niego zrezygnowały.

To dowód odpowiedzialności nauczycieli i nauczycielek, którzy rozumieją, że nie muszą korzystać z żadnego podręcznika, a edukacji nie wolno zastępować indoktrynacją

– komentują działacze.

Jeszcze kilka dni temu placówki szkolne nie mogły wybrać innego podręcznika do nauczania nowego przedmiotu. Ministerstwo Edukacji i Nauki nie zaakceptowało bowiem żadnego innego materiału. Teraz się to zmieniło.

Drugi podręcznik do HiT-u dopuszczony do szkół

W piątek w wykazie podręczników dopuszczonych do użytku szkolnego MEiN pojawił się drugi podręcznik do HiT-u, który będzie mógł być wykorzystywany jako materiał dla szkół ponadpodstawowych w roku szkolnym 2022/23. Mowa o podręczniku Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych „Historia i teraźniejszość. Podręczniki. Liceum i technikum. Część 1.” autorstwa Izabelli Modzelewskiej-Rysak, Leszka Rysaka, Karola Wilczyńskiego i Adama Ciska. Książka ukaże się w postaci papierowej i odwzorowania cyfrowego.

drugi podręcznik do HiT-u

Będzie trzeci podręcznik do HiT-u?

Na decyzję MEiN w sprawie dopuszczenia do użytku szkolnego wciąż czeka jeszcze jeden podręcznik do HiT-u. Mowa o podręczniku Wydawnictwa SOP Oświatowiec Toruń Sp. z o.o. „Historia i teraźniejszość. Podręcznik dla szkoły branżowej I stopnia”.

Pamiętajmy, że zgodnie z polskim prawem, to nauczyciel decyduje o tym, jaki podręcznik wybierze do nauczania danego przedmiotu.

Historia i Teraźniejszość w polskich szkołach

Historia i Teraźniejszość (HiT), to nowy przedmiot szkolny, który od bieżącego roku szkolnego został wcielony dla uczniów klas pierwszych szkół ponadpodstawowych. Zastąpił on Wiedzę o Społeczeństwie i obejmuje zagadnienia z zakresu wiedzy o społeczeństwie oraz zagadnienia z historii najnowszej od 1945 roku do 2015 roku.

Co więcej, HiT będzie wprowadzana sukcesywnie obejmując kolejne roczniki do momentu, aż będzie nauczana w branżowej szkole I stopnia w I klasie, w I i II klasie liceum ogólnokształcącego oraz w I, II i III klasie technikum.

Źródła: wiadomosci.radiozet.pl
Fotografie: Pxhere (miniatura wpisu), Facebook

Może Cię zainteresować