×

Komu nie przysługuje pogrzeb katolicki? Duchowny może niektórym odmówić pochówku

Każdej osobie ochrzczonej przysługuje pogrzeb kościelny. Jednak, czasami ma miejsce sytuacja, gdy duchowny odmawia odprawienia pochówku. Czy są przepisy, które regulują tę kwestię? Komu nie przysługuje pogrzeb katolicki? Prawo kanoniczne wskazuje na trzy sytuacje.

Komu nie przysługuje pogrzeb katolicki?

Długoletni proboszcz z pewnej parafii przyznał się, że jeszcze nie zdarzyło mu się odmówić odprawienia pochówku. Wyznał, że: „nigdy nie było do tego wystarczających powodów”. Natomiast inny duchowny uważa, że pogrzeb to nie dobry uczynek, który należy się każdemu. „Są ludzie, którzy powinni być pozbawieni katolickiego pogrzebu” – stwierdził.

W mediach społecznościowych co jakiś czas możemy przeczytać informacje, potępiające zachowanie przedstawicieli kościoła katolickiego. Głośna sprawa odmówienia pochówku parafianina z woj. pomorskiego odbiła się szerokim echem w internacie. Mianowicie duchowny stwierdził, że nie pochowa mężczyzny ponieważ „był pijakiem i rzadko pojawiał się w kościele”. Tymczasem, pogrzeb się odbył, jednak trumna z ciałem zmarłego znajdowała się poza świątynią.

Usłyszałam, że ojciec był pijakiem i rzadko bywał w kościele. Na koniec proboszcz powiedział, że to będzie nauczka dla innych

– wyjaśniła wtedy córka zmarłego w rozmowie z „Faktem”.

W gruncie rzeczy obowiązuje jedna prosta zasada:

Prawo do pogrzebu kościelnego przynależy z natury wszystkim ochrzczonym

– wyjaśnił ks. dr Arkadiusz Chwastyk kilka lat temu w rozmowie z Katolicką Agencją Informacyjną.

Jednak zdarzają się przecież sytuacje odmowy udzielenia ostatniego sakramentu. Komu więc nie przysługuje pogrzeb katolicki?

Pixabay

„Apostaci, heretycy i schizmatycy” oni nie wejdą do bram niebios

Kodeks prawa kanonicznego określa trzy sytuacje, w jakich wierny jest pozbawiony prawa do pogrzebu kościelnego. Mianowicie, są to:
– notoryczni apostaci, heretycy i schizmatycy (por. KPK, kan.751);
– osoby, które wybrały spalenie swojego ciała z motywów przeciwnych wierze chrześcijańskiej;
– inni jawni grzesznicy, którym nie można przyznać pogrzebu bez publicznego zgorszenia wiernych (por. KPK, kan. 1184 § 1).

Pierwsza i druga społeczność nie budzi zastrzeżeń. Osoby, które porzuciły wiarę chrześcijańską lub dopuściły się herezji nie mają prawa do pogrzebu kościelnego. Problem pojawia się w momencie, kiedy ksiądz musi zinterpretować fakt „jawny grzesznik”. Kogo można na przykład zaliczyć do tej kategorii? Otóż każdego człowieka, który za życia „miał na pieńku” z Kościołem. Jednak, gdy taka osoba u kresu swojego ziemskiego życia dokona pokuty, wyrażając przy tym skruchę, będzie zaliczana do grona Katolików. Fakt ten jednak musi zostać poświadczony przez innych wierzących i uznany przez duchownego.

Źródła: kobieta.gazeta.pl, pl.aleteia.org
Fotografie: Pixabay (miniatura wpisu), Pixabay

Może Cię zainteresować

0
Would love your thoughts, please comment.x