×

Bar mleczny w kościele. Ciepły posiłek będzie można zjeść za „co łaska”

Bar mleczny w kościele? To pomysł księdza Sławomira Bar, proboszcza bydgoskiej bazyliki pw. św. Wincentego a Paulo w Bydgoszczy. Posilić będą się w nim mogli osoby, których nie stać na obiad za 20-30 zł. Osoby ubogie będą mogły nabyć ciepły posiłek za symboliczną kwotę. „Złotówkę, dwie, pięć – nie o kwotę chodzi”- mówi ks. Bar.

Bar mleczny w kościele

Ksiądz Sławomir Bar, proboszcz Bazyliki św. Wincentego a Paulo w Bydgoszczy, działa charytatywnie od kilku lat. Duchowny dba, aby Ci którzy nie mają godnych warunków do życia nie czuli się odtrąceni. W mieście nie brakuje osób, których najzwyczajniej nie stać na jedzenie. W większości są to seniorzy, którzy po opłaceniu rachunków i wykupieniu leków zostają z minimalną kwotą.

Bar mleczny w kościele powstał z inicjatywą wspomożenia tych, których na co dzień nie stać na podstawowe wyżywienie, a tym bardziej na ciepły posiłek.

Rozmawiam z nimi, wiem, że są tacy, którzy ciepły posiłek jedzą raz w tygodniu. Ale po bezpłatny nie przyjdą, nie ustawią się w kolejce z osobami bezdomnymi. Mówią: nie jest ze mną jeszcze tak źle. Ta kolejka po zupę obdarłaby ich z godności. I z myślą o takich osobach budujemy bar

– mówi ksiądz Bar w rozmowie z „Gazetą Wyborczą”

Socjalny bar mleczny powstaje w kaplicy bydgoskiej bazyliki, gdzie kiedyś odbywały się msze akademickie oraz nabożeństwa dla dzieci. Natomiast w zeszłym roku, również z inicjatywy Ks. Bara, powstała tam ogrzewalnia dla bezdomnych. Proboszcz przeznaczył całe lewe skrzydło bazyliki najbardziej potrzebującym. Znajduje się tam: noclegownia, gabinet terapeutyczny, łaźnia, gabinet medyczny i biuro.

Koszt ciepłego posiłku? „Co łaska”

W barze mlecznym nadal będą wydawane posiłki dla osób bezdomnych, ale dodatkowo przez kilka godzin dziennie osoby potrzebujące będą mogli zakupić ciepły posiłek. Koszt ciepłego dania?

Złotówkę, dwie, pięć – nie o kwotę chodzi, ale o sam fakt: kupiłem sobie obiad

– wyznaje proboszcz.

O wszystkie formalności zadba Bydgoskie Stowarzyszenie Miłosierdzia, które zwróciło się do urzędu miasta o pozwolenie na rozpoczęcie prac. Zatrudniono także kucharza, którego wesprą wolontariusze. Ksiądz Sławomir Bar podkreśla, że skala problemu z zakupem jedzenia jest ogromna:

Jeszcze w maju przygotowywaliśmy po 150-200 paczek żywnościowych miesięcznie dla osób, które mają problem z kupnem jedzenia. Teraz każdego miesiąca robimy ich 500

Proboszcz bazyliki powołuje się także na raport Szlachetnej Paczki. Według niego aż 1,6 mln ludzi w Polsce przeznacza na jedzenie zaledwie 13 zł dziennie.

Pewnie będziemy pierwszym w Polsce kościołem z barem mlecznym. Ale mam pełne przekonanie, że to realna potrzeba

– podsumowuje ks. Bar.

Źródła: https://www.msn.com/pl-pl/wiadomosci/other/bar-mleczny-w-kościele-posiłek-nawet-za-złotówkę/ar-AA15peQJ?cvid=1ad922d597ce4c25a029a79951f9e978, www.rmf24.pl
Fotografie: Wikipedia, Flickr (miniatura wpisu), pl.wikipedia.org, www.flickr.com

Może Cię zainteresować