×

Pogoda spłata nam porządnego figla! Nie takich temperatur się spodziewaliśmy

Prognoza pogody na październik nie pozostawia złudzeń. Utrzymają się wysokie temperatury. Synoptycy podają, że mają sięgać ponad 20 stopni. Ostatnio przewidywali też ciepłą zimę.  Czy to oznacza, że jednak pożegnamy się z ciepłymi kurtkami i niskimi temperaturami? Pogoda, jak widać nieustannie nas zaskakuje.

Prognoza pogody na październik. Będzie gorąco?

Pojawiła się aktualizacja tygodniowej prognozy pogody dla kraju. Specjaliści z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej poinformowali, że aura pogodowa w najbliższym czasie niejednokrotnie nas zaskoczy. Dlaczego? Ponieważ temperatura przekroczy nawet 20 stopni Celsjusza! To oznacza, że cieplejsze kurtki jeszcze będą mogły poleżeć w szafie. Być może nawet zimą, która, jak zapowiadają synoptycy, ma być w tym roku wyjątkowo ciepła. Chociaż wcześniej zapowiadano, że będzie to najbardziej siarczysta zima od lat!

Skąd takie anomalie pogodowe? Jak wyjaśnia meteorolog Grzegorz Wasilijewski nastąpiła zauważalna zmiana. Przez co zimą, we wschodniej części Polski temperatura ma być wyższa od krajowej średniej z ostatnich 30 lat, nawet o 1,5 stopnia Celsjusza. Według najnowszej aktualizacji prognozy pogody już od środy w Polsce rozgości się klin wyżu znad Atlantyku. To oznacza, że w środku tygodnia temperatury maksymalne osiągną 16-17 stopni Celsjusza. W czwartek na Dolnym Śląsku będzie natomiast nawet około 20 stopni!

prognoza pogody na październik

Jak zatem zapowiada się weekend?

W piątek i sobotę ponownie znajdziemy się w zasięgu niżu znad Wysp Brytyjskich, co przyniesie więcej chmur i opady deszczu. W piątek opady deszczu są spodziewane na południowym zachodzie, ale w sobotę przelotny deszcz może wystąpić już w całym kraju.

– czytamy w prognozie IMGW na bieżący tydzień.

W niedzielę zaś, chmury będą pokrywać niebo, jednak z południowego zachodu napłynie ciepłe powietrze polarne morskie. Właśnie dzięki niemu temperatura ponownie wzrośnie. W efekcie, jak przekazują synoptycy IMGW w niemal całym kraju termometry będą pokazywać powyżej 20 stopni. Najcieplej ma być na południu, tam temperatura może dobić nawet do 22 stopni. Wiatr będzie umiarkowany, okresami dość silny, w porywach do 60 km/h, południowo-zachodni.

Jednak będą też przymrozki

Chociaż od 23 września mamy już kalendarzową jesień, a na drzewach wiszą ostatnie kasztany, prognoza będzie dość letnia. Jednak będą poranne i nocne przymrozki. Występować będą one na terenach górskich i podgórskich nizinach. Na ogół temperatura ma być powyżej normy wieloletniej – zapowiadają eksperci serwisu fanipogody.pl.

Nie ma też żadnych przejawów tego, że październik miałby być chłodniejszy. Nie mamy też, co spodziewać się ataków deszczu, mrozu czy śniegu. Również zimą będzie bardziej deszczowo niż śnieżnie, a temperatury nie będą zbyt niskie. Co z pewnością zmartwi fanów sportów zimowych i jazdy na sankach. Jednak plusem jest to, że nie będziemy musieli obawiać się dużych cen za ogrzewanie ze względu na brak silnych mrozów. To dobra wiadomość, choćby z uwagi na wysokie koszty ogrzewania.

Fotografie: Twitter.com (miniatura wpisu), pixbay

Może Cię zainteresować

0
Would love your thoughts, please comment.x