×

Zima już w odwrocie? Deszcz zamiast śniegu, przed nami duża zmiana aury

Zima już w odwrocie? Za nami kilka dni mroźnej i śnieżnej zimy, ale wszystko wskazuje na to, że z dnia na dzień będzie się robić coraz cieplej. Jesienna aura powróci, a zamiast śniegu pojawi się deszcz.

Ostrzeżenie przed oblodzeniami

Minione dni sprawiły, że mocno poczuliśmy, iż wielkimi krokami zbliża się kalendarzowa zima. Było mroźnie, a w niektórych miejscach spadło kilkanaście centymetrów śniegu. Jak długo utrzyma się taka pogoda?

Z informacji przekazanych przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wynika, że we wtorek (22 listopada 2022 r.) Polska będzie w zasięgu niżu. Z południowego zachodu zacznie napływać powietrze polarne morskie. Miejscami na północy i wschodzie padać będzie śnieg oraz deszcz ze śniegiem, na krańcach południowych deszcz lub deszcz ze śniegiem, a w górach sam śnieg. Termometry wskażą od -1 stopnia Celsjusza na Suwalszczyźnie do 5 stopni na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie. To oznacza jedno: zima ponownie da się we znaki drogowcom oraz kierowcom. Stąd ostrzeżenie IMGW i przypomnienie o zmianie opon na zimowe.

We wtorek zachmurzenie będzie umiarkowane i duże, na południu kraju lokalnie małe. Rano miejscami marznące mgły ograniczające widzialność do 200 m. Miejscami na północy i wschodzie oraz na krańcach południowych opady śniegu, deszczu ze śniegiem lub mżawki. Początkowo oraz późnym popołudniem na wschodzie możliwe opady marznące powodujące gołoledź

– prognozuje IMGW.

A co czeka nas w kolejnych dniach?

Zima już w odwrocie?

Jeśli są tu miłośnicy zimy, którzy szykują się już na śnieżny grudzień, pewnie będą oni rozczarowani najnowszymi prognozami. Idzie odwilż.

Synoptycy IMGW przygotowali prognozę pogody na 7 dni. Wynika z niej, że zima na razie daje za wygraną — w najbliższych dniach powróci jesień, mróz ustąpi miejsca dodatnim temperaturom, a zamiast opadów śniegu pojawią się opady deszczu, ewentualnie deszczu ze śniegiem.

W środę i czwartek (23 i 24 listopada) będzie pochmurno, lokalnie pojawią się opady deszczu oraz deszczu ze śniegiem. Zrobi się też nieco cieplej, a w najcieplejszym momencie dnia termometry wskażą do 6 stopni Celsjusza.

W piątek zrobi się jeszcze cieplej. Deszcz oraz deszcz ze śniegiem może padać na wschodzie i północy Polski. Na termometrach od 1 stopnia Celsjusza na Suwalszczyźnie do nawet 9 stopni na Dolnym Śląsku i Śląsku Opolskim.

Wygląda na to, że przed nami pochmurny weekend. W niedzielę na Podlasiu może padać deszcz ze śniegiem. Na termometrach temperatury powyżej zera, ale będzie dość chłodno – do 9 stopni na południowym zachodzie kraju.

Fotografie: www.wxcharts.com (miniatura wpisu),

Może Cię zainteresować