×

Gwałtowna zmiana pogody już lada dzień. Śnieżyce i siarczyste mrozy wracają!

Nowy rok przywitaliśmy w iście wiosennej aurze. Patrząc na to, co dzieje się na zewnątrz, można pomyśleć, że rozpoczęła się już kolejna pora roku. Ale zima z pewnością nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa. Wygląda na to, że śnieżyce wracają do Polski. Kiedy?

Śnieżyce wracają do Polski?

Tych, którzy marzyli o białych świętach Bożego Narodzenia, niestety znowu spotkało ogromne rozczarowanie. Po ataku zimy, siarczystym mrozie i śnieżycach, przyszła kolej na błotne święta, zaś 2023 rok przywitaliśmy nie tylko w gorącej atmosferze, ale i z zaskakująco wysoką temperaturą. Termometry w całym kraju wskazywały od 10 do nawet 15 stopni na plusie.

Kto dzisiaj spojrzy przez okno, może nabrać wątpliwości co do tego, jaką mamy porę roku. Styczeń rozpieszcza nas wiosenną aurą, ale wygląda na to, że jest to jedynie „cisza przed burzą”.

Chociaż wysokie temperatury i promienie słoneczne jeszcze chwilę z nami zostaną, tuż przed weekendem nastąpi zmiana pogody. Do kraju wróci zima!

W wielu regionach w północnej połowie Polski jeszcze przed weekendem będzie leżeć kilkanaście centymetrów białego puchu, a lokalnie pokrywa śnieżna może przekroczyć 20 cm

– informuje serwis fanipogody.pl.

W ostatnich dniach tygodnia mogą wystąpić intensywne śnieżyce. Według portalu „Wirtualna Polska”, mogą one sparaliżować ruch drogowy i lotniczy, a także doprowadzić do awarii prądu.

Siarczysty mróz

W najbliższych dniach może jeszcze padać deszcz, w niektórych rejonach pojawi się także wiatr, którego podmuchy miejscami mogą osiągać nawet 80-90 km/h. Wszystko przez cyklon Linda, który przemieszcza się znad Wysp Brytyjskich w kierunku Bałtyku i południowej Skandynawii.

Im bliżej weekendu, tym będzie chłodniej. W piątek deszcze może się zmienić w deszcz ze śniegiem. Z długoterminowej prognozy pogody wynika, że będzie mroźnie. Temperatura spadnie nawet do minus 20 stopni Celsjusza na północy, wschodzie i w centrum kraju.

Fotografie: Flickr (miniatura wpisu),

Może Cię zainteresować