×

Potężny atak zimy w Polsce! Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wydało kolejne alerty

Białe drogi, zasypane samochody, powalone drzewa —  w takiej rzeczywistości obudzili się dzisiaj mieszkańcy wielu regionów. Potężny atak zimy w Polsce dał się we znaki szczególnie kierowcom i wszystkim, którzy w poniedziałek rano musieli dotrzeć do pracy. Tymczasem Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega przed silnym wiatrem, zawiejami i zamieciami śnieżnymi.

Potężny atak zimy w Polsce

Z prognoz wynikało, że zima przypomni o sobie w miniony weekend. Choć wielu z nas podchodziło do przewidywań synoptyków z dystansem, okazało się, że zima faktycznie dała o sobie znać i to z przytupem. Takiej śnieżycy nie było od lat! Sprawcą całego zamieszania jest niż Brygida.

Najmocniej sypie w woj. śląskim, małopolskim, podkarpackim, lubelskim, świętokrzyskim, łódzkim, mazowieckim i podlaskim. Tam też pojawiły się największe utrudnienia na drogach, a po niedzielnych opadach utrzymują się one także w poniedziałek rano.

– informuje Wirtualna Polska.

W poniedziałek (12 grudnia) wciąż będzie padał śnieg, w dodatku opadom będzie towarzyszył umiarkowany, a okresami dość silny wiatr, co może powodować zawieje i zamiecie śnieżne.

Mieszkańcy województwa pomorskiego i warmińsko-mazurskiego otrzymali alert od Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.

„Zostań w domu”

Śniegu przybywa i będzie przybywać, dlatego służby apelują do kierowców o ostrożną jazdę. Na drogach może być naprawdę niebezpiecznie! Najlepiej wyjechać z domu wcześniej niż zwykle i pamiętać o konieczności odśnieżenia samochodów.

IMGW wydało w poniedziałek ostrzeżenia pierwszego stopnia przed intensywnymi opadami śniegu dla województw pomorskiego i warmińsko-mazurskiego. Drugi stopień ostrzeżeń obowiązuje w województwie zachodniopomorskim, w północnych częściach województwa mazowieckiego oraz województwa podlaskiego oraz w Sudetach

– informuje WP.

Tylko w niedzielę Państwowa Straż Pożarna interweniowała ponad 600 razy. Najgorzej było w Małopolsce, gdzie strażacy musieli interweniować aż 193 razy. Chodziło głównie o usunięcie powalonych drzew lub gałęzi z chodników, ulic i budynków. Ciężki śnieg pozrywał także sieci energetyczne i spowodował, że w województwie świętokrzyskim prawie 2 tys. gospodarstw nie ma prądu.

Zdaniem synoptyków IMGW, w najbliższych dniach pogoda będzie bardzo dynamiczna.

Fotografie: Twitter (miniatura wpisu),

Może Cię zainteresować

0
Would love your thoughts, please comment.x