×

Powrót mroźnej zimy — do Polski nadciąga cyklon Harto. Gdzie będzie padał śnieg?

Do Polski nadciąga cyklon Harto, który nieźle namiesza w pogodzie. Ale ci, którzy z utęsknieniem czekali na powrót mroźnej zimy, powinni być zadowoleni. Prognozy pogody mówią o śnieżycach i siarczystym mrozie. Gdzie będzie padał śnieg?

Cyklon Harto nieźle namiesza

Już za kilka dni rozpoczynają się zimowe ferie. Zazwyczaj był to czas, w którym uczniowie wraz z rodzicami chętnie korzystali z uroków zimy. Ale w ostatnich latach często zdarzało się, że śnieżne ferie pozostawały jedynie w sferze marzeń. Czyżby 2023 rok miał przynieść pewne zmiany w tej kwestii?

Synoptycy mają dobre wieści dla uczniów, spragnionych białego szaleństwa. Do Polski nadciąga cyklon Harto, a z nim powraca prawdziwa zima. Podczas gdy pierwsza połowa miesiąca upłynęła raczej z jesienną aurą, w drugiej połowie stycznia sytuacja ma to ulec zmianie.

Nad Polską wędrują układy niskiego ciśnienia, jedne za drugim, to jest niesamowita sytuacja. Więc pogoda będzie bardzo dynamiczna. Zacznie się ulewnym deszczem, następnie śniegiem z deszczem, ale w następnych dniach będzie już tylko śnieg

– powiedział PAP rzecznik IMGW Grzegorz Walijewski.

W środę, 18 stycznia, opadów deszczu ani śniegu nie będzie jedynie na północno-zachodnich krańcach Polski. Temperatura maksymalna wyniesie od 0-2 stopni Celsjusza na zachodzie do ok. 9 stopni Celsjusza na wschodzie. Najcieplej będzie na Podkarpaciu, gdzie może spaść nawet 155 mmm deszczu.

Powrót mroźnej zimy

Im bliżej weekendu (21-22 stycznia), tym więcej śniegu i niższe temperatury.

Nawet na nizinach spadnie ponad 10 cm śniegu. Natomiast w górach śnieg będzie padał codziennie. I to nie tylko w Tatrach, ale także Bieszczadach, Karkonoszach i w Beskidach. To z pewnością dobra wiadomość, dla wszystkich, którzy mają ferie

– zapowiada Walijewski.

Z soboty na niedzielę i z niedzieli na poniedziałek na południu kraju nawet minus 15 stopni Celsjusza. Niewykluczone, że wartości dwucyfrowe zanotujemy w Krakowie i na Podkarpaciu. Tam termometry mogą pokazać minus 10 – 12 stopni

– zaznacza.

Z informacji przekazanych przez IMGW wynika, że zima powinna się utrzymać do końca stycznia, choć oczywiście może się to jeszcze zmienić. Doświadczenie pokazuje, że pogoda potrafi być wyjątkowo zmienna i kapryśna. Co więcej, często „kpi” sobie z długoterminowych prognoz.

Póki co amatorzy białego szaleństwa powinni się wybrać w Tatry.

Może Cię zainteresować