×

Zima zaskakuje na całego! Dopiero sypało i wiało, a teraz będzie jeszcze gorzej

Śnieżyce — były, zamiecie śnieżne — również. Teraz, zgodnie z prognozami, nadchodzą siarczyste mrozy. Pora przygotować najcieplejsze ubrania, bo wkrótce termometry wskażą nawet do -25 stopni Celsjusza!

Pogoda na wtorek 13 grudnia

Wtorek 13 grudnia przywitał nas dość… chłodno. Obudziliśmy się w prawdziwie zimowej aurze. Choć w niektórych regionach słońce wyszło zza chmur, jest zimno i tak pozostanie przez resztę dnia. Temperatura oscylować ma w granicach zera stopni Celsjusza. Mogą też pojawić się kolejne opady śniegu.

W dzień przelotny śnieg, na północnym wschodzie miejscami do 6 cm. Temp. od -4 stopni Celsjusza na Śląsku, do 2 stopni na wschodnim wybrzeżu. W rejonach podgórskich około -7 stopni Celsjusza. Nad Zatoką Gdańska porywy do 75 km/h. Na północy, wchodzie i w górach zawieje śnieżne

– informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej w mediach społecznościowych.

To jedynie przedsmak tego, co przyniosą najbliższe dni.

Nadchodzą siarczyste mrozy

Zdążyliśmy już odwyknąć od tak srogiej zimy. Choć o tej porze roku śnieg nie powinien być dla nas niespodzianką, mimo wszystko wielu z nas dało się zaskoczyć. Przewidywania ekspertów co do potężnego ataku zimy okazały się słuszne. Po śnieżycach przyszła pora na potężne mrozy.

Według serwisu twojapogoda.pl, nad Polskę napływa powietrze pochodzenia arktycznego. Temperatura będzie bardzo szybko spadać. Już w nocy z wtorku na środę (z 13 na 14 grudnia), przekonamy się, co znaczy siarczysty mróz w praktyce. Te temperatury będą jak powrót do przeszłości!

Tuż po wschodzie słońca termometry pokażą poniżej -15 stopni Celsjusza. Lokalnie będzie nawet -20 stopni. Ujemne temperatury mają się utrzymywać przez całą dobę w dużej części kraju. Prognozy dotyczą m.in. w woj. śląskiego, małopolskiego, podkarpackiego, lubelskiego, świętokrzyskiego, mazowieckiego, podlaskiego i warmińsko-mazurskiego. Ale najzimniej będzie na obszarach górzystych i okołogórskich. Te, według portalu twojapogoda.pl, będą „biegunem zimna”.

W słynnych mrozowiskach, np. na torfowisku w Czarnym Dunajcu na Podhalu, temperatura może spaść nawet do -25 stopni Celsjusza. Z takim mrozem przelewek nie ma

– przestrzega twojapogoda.pl

Jak długo utrzyma się taka pogoda? Wygląda na to, że z mrozem nieprędko się rozstaniemy.

Najchłodniejsza masa powietrza okresami znajdzie się nad naszym krajem w okresie od 13.12.2022 do 16.12.2022, ale mróz dwucyfrowy może zdarzać się okresami do końca 2 dekady miesiąca.

– czytamy na portalu fanipogody.pl.

Fotografie: Twitter.com (miniatura wpisu),

Może Cię zainteresować