×

Śnieżny armagedon zbliża się do Polski! IMGW wydał alerty dla dwóch województw

Stęsknieni za prawdziwą zimą? Lepiej mocno zapnijcie pasy, bo śnieżny Armagedon zbliża się do Polski! IMGW wydał alerty drugiego stopnia, możliwe wystąpienie burz i zawiei śnieżnych.

Śnieżny armagedon zbliża się do Polski!

Choć mamy już grudzień, pogoda za oknem wskazuje raczej na smutny, szary listopad. Ale w tym roku zima dała już o sobie znać. Meteorolodzy twierdzą, że wkrótce znów o sobie przypomni. I to z przytupem.

W najbliższych dniach pogoda ma się zmienić za sprawą dwóch chłodnych frontów, które mogą przynieść intensywne opady, a nawet burze i zawieje śnieżne.

W środę rano Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia drugiego stopnia przed opadami marznącymi na terenie dwóch województw: warmińsko-mazurskiego i podlaskiego. Na drogach może być niebezpiecznie!

Nadal występują i prognozowane są słabe opady marznącego deszczu lub mżawki powodujące gołoledź

—  przestrzega IMGW. Ponadto obowiązują alerty przed oblodzeniem.

Po pochmurnym i deszczowym wtorku przyszła pora na chłodniejszą środę: opady deszczu stopniowo będą przechodziły w deszcz ze śniegiem, a na Pomorzu Zachodnim pojawi się śnieg. Ten pada już także w górach. Ale – jak twierdzą meteorolodzy – to dopiero początek.

Do 30 cm śniegu

W ciągu najbliższej doby możemy się spodziewać intensywnych opadów śniegu. Natomiast w kolejnych dniach nad Polską mogą wystąpić silne śnieżyce.

W ciągu najbliższej doby przyrost pokrywy śnieżnej zanotujemy głównie w północnej, wschodniej i północno wschodniej Polsce i miejscami w rejonach podgórskich. Na wybrzeżu zacznie się uaktywniać bałtycki efekt morza i tam lokalnie niewykluczona burza śnieżna, zwłaszcza w województwie pomorskim.

—  informuje portal dobrapogod24.pl.

Do 8 grudnia na terenie całego kraju śnieg popada przelotnie, ale w wielu regionach, m.in. na wybrzeżu, Pomorzu, w Zachodniopomorskiem i na Kujawach, pojawi się pokrywa śnieżna nawet do 16 cm. Ale to będzie dopiero wstęp do tego, co ma się wydarzyć w kolejnych dniach. W niedzielę mają się rozpocząć intensywne opasy śniegu.

Jeśli śnieżyca faktycznie będzie tak silna, jak widzą to obecnie modele, to czeka nas możliwy paraliż komunikacyjny w poniedziałkowy poranek. W przeciągu jednej doby na południu i wschodzie Polski spaść może 20-30 cm śniegu

– zapowiadają synoptycy z portalu fanipogody.pl.

Fotografie: Flickr (miniatura wpisu),

Może Cię zainteresować