×

Nadchodzi sroga zima? „Środa ostatnim ciepłym dniem”

Tęsknicie za białym puchem? Jeśli tak, to synoptycy mają dla was dobre wieści. Z najnowszych prognoz wynika, że nieubłaganie nadchodzi sroga zima. Środa ma być „ostatnim ciepłym dniem”.

Nadchodzi sroga zima?

Choć wrzesień był chłodny i deszczowy, potem mogliśmy podziwiać złotą polską jesień. W ostatnich tygodniach było wyjątkowo ciepło i słonecznie, pogoda zachęcała do spacerów i weekendowych wypadów. Czy zima w końcu da o sobie znać? Wszystko na to wskazuje.

Z opublikowanych przez IMGW map wynika, że środa 16 listopada będzie ostatnim ciepłym dniem, kiedy minimalne temperatury utrzymają się powyżej zera. W kolejnych dniach temperatura zacznie gwałtownie spadać. Od czwartku 20 listopada temperatura ma spaść poniżej -20 st., a na południu kraju termometry wskażą nawet -23 stopnie Celsjusza. Najzimniej ma być w dniach 23-26 listopada.

Pierwszy śnieg

Zdaniem synoptyków już w piątek 18 listopada możemy się spodziewać pierwszych opadów śniegu. Na początek poprószy w północnej oraz wschodniej części Polski, natomiast w kolejnych dniach opady pojawią się również w centrum kraju, na zachodzie oraz południu. Według prognoz, opady śniegu będą się powtarzać przynajmniej do 23 listopada.

W niedzielę w wielu miejscach w kraju będzie pochmurno i mglisto, a – co za tym idzie – również niebezpiecznie. IMGW przypomina o zachowaniu ostrożności na drodze.

Czy te przewidywana się sprawdzą? Warto pamiętać, że prognoza długoterminowa jest obarczona sporym ryzykiem, ale lepiej dmuchać na zimne (nomen omen) — pamiętajcie o wymianie opon i wyciągnijcie z szafy ciepłe kurtki.

Fotografie: Wikimedia Commons (miniatura wpisu), commons.wikimedia.org

Może Cię zainteresować