×

Tej zimy padnie rekord! Takiej sytuacji nie było od 56 lat

Kalendarzowa zima tuż tuż. Czy spadnie śnieg? Czy mamy szansę na białe święta? Meteorolodzy z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) prognozują, jaka będzie pogoda na zimę 2022/23. Możecie być zaskoczeni.

Pogoda na zimę 2022/23

Chłód, a może raczej ciepło? Co nasz czeka w grudniu, styczniu i lutym? Listopad powoli odchodzi w zapomnienie, za to wielkimi krokami zbliża się kalendarzowa zima. Czego możemy się spodziewać?

Wirtualna Polska informuje o pewnym rekordzie: takiej sytuacji nie było od 56 lat!

NOAA/Rutgers Global Slow Lab podaje, że zasięg śniegu na półkuli północnej jest obecnie bardzo wysoki i wynosi ok. 41 mln kilometrów kwadratowych. To jeden z najwyższych wyników w ostatnim półwieczu. Średni tygodniowy zasięg i ekstrema pokrywy śnieżnej obliczono na podstawie 56-letniego okresu (od października 1966 do lipca 2022).

— podaje WP.

Obecnie śnieg występuje w Rosji, w Kanadzie i na Alasce. Meteorolodzy uważają, że jest to zwiastun chłodniejszej niż zwykle zimy. I to nie tylko dla mieszkańców Ameryki Północnej, ale i dla Europejczyków. Z długoterminowych prognoz wynika, że są spore szanse na śnieżną i mroźną zimę.

Białe święta?

Do świąt Bożego Narodzenia pozostał niespełna miesiąc. W innym okresie niekoniecznie cieszymy się z opadów śniegu, ale chyba każdy z nas przyzna, że w okresie świątecznym biały puch zdecydowanie ma swój urok. Jednak — choć meteorolodzy co roku dają nam nadzieję na białe święta — tak naprawdę obserwujemy raczej błotne święta w kolorze brązu i zgniłej zieleni. Czy tak będzie i tym razem?

Według prognozy portalu fanipogody.pl, w Polsce z każdym tygodniem ma być coraz chłodniej. Warto podkreślić, że w ostatnim czasie w wielu regionach spadł śnieg, pojawił się też mróz, a to wskazuje, że możemy się spodziewać zimy chłodniejszej niż w poprzednich latach.

Akcentów zimowych, a nawet ataków zimy, może być całkiem sporo. Niewykluczone też, że tak jak w ubiegłym roku święta Bożego Narodzenia okażą się w niektórych regionach białe i mroźne.

— przekonuje WP.

Przypomnijmy: kalendarzowa zima zaczyna się w czwartek, 22 grudnia i potrwa do 21 marca 2023 roku.

Fotografie: Flickr (miniatura wpisu),

Może Cię zainteresować