×

Rząd walczy z koronawirusem. Za pomocą spirytusu! Chce znieść akcyzę

Na obecną chwilę w Polsce zanotowano oficjalnie 11 przypadków zachorowań na koronawirusa. Rząd postanowił zaradzić epidemii sprawdzonym sposobem: za pomocą alkoholu. Według zapowiedzi szefa kancelarii premiera, spirytus stosowany do celów biobójczych, zostanie zwolniony z akcyzy.

Szósty chory

Polsce przybył właśnie kolejny pacjent, u którego wykryto koronawirusa. Wprawdzie nie jest on obywatelem naszego kraju, ale u nas będzie chorował. Jak ujawnił na konferencji prasowej minister zdrowia Łukasz Szumowski, „mamy 128 hospitalizacji, ponad 1300 osób w kwarantannie i ponad 6 tysięcy osób objętych nadzorem sanitarnym”.

Tymczasem w rządzie Prawa i Sprawiedliwości trwa burza mózgów, jak zapobiegać dalszemu rozprzestrzenianiu się epidemii. Jak już wiadomo, na walkę w koronawirusem nie będzie można przeznaczyć 1,95 miliarda złotych, bo te prezydent Andrzej Duda właśnie oddał mediom publicznym. Trzeba więc kombinować inaczej. Tylko jak?

Zespół kryzysowy uradził

W piątek 6 marca w KPRM odbyło się posiedzenie rządowego zespołu kryzysowego w sprawie koronawirusa. Uradzono, że Polska będzie walczyć z epidemią za pomocą wysokoprocentowego alkoholu. Jak ujawnił szef kancelarii premiera Michał Dworczyk, są już gotowe rozwiązania:

Minister rozwoju przedstawi propozycje dla firm z branż dotkniętych stratami ze względu na koronawirusa, a minister finansów wyda rozporządzenie zwalniające z akcyzy spirytus, który będzie przeznaczony na produkcję środków biobójczych.

Minister Jadwiga Emilewicz została zobligowana, by przedstawić do wtorku pakiet propozycji dla firm, które poniosły największe straty z powodu koronawirusa, czyli między innymi turystycznej i przewozowej, Minister finansów Tadeusz Kościński zajmie się zaś zwolnieniem z akcyzy spirytusu, który ma być przeznaczony na produkcję środków biobójczych. Do produkcji środków do dezynfekcji zobowiązał się Orlen. Płyny jego produkcji mają trafić do szkół w przyszłym tygodniu.

Przypominamy, że rekomendowany przez WHO przepis na domowy środek dezynfekujący znajdziecie TU.

 

Źródła: wiadomosci.gazeta.pl, www.fakt.pl, www.popularne.pl

Może Cię zainteresować