×

Andrzej Duda podjął decyzję w sprawie przyznania 2 miliardów dla TVP. Jacek Kurski odwołany

Od dłuższego czasu sporo dyskutowano na temat tego, na co ostatecznie zostaną przeznaczone ogromne sumy, o które toczyły się sejmowe batalie. W końcu zapadła decyzja Andrzeja Dudy w sprawie 2 miliardów dla TVP. Telewizja Polska otrzyma wsparcie, ale za to straci prezesa.

Potrzeby Telewizji Polskiej

Wczoraj, tuż przed północą Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, na mocy której przyznano mediom publicznym rekompensatę abonamentową w wysokości 1,95 mld zł. Ustawa od początku budziła ogromne kontrowersje i Andrzej Duda zwlekał dosłownie do ostatniej chwili, by w nocy podjąć decyzję.

Ogromna kwota była ponoć podyktowana wielkimi potrzebami finansowymi regionalnych oddziałów Telewizji Publicznej i Polskiego Radia. Sam Prezydent miał powiedzieć na specjalnie zwołanej konferencji prasowej:

Stan regionalnych ośrodków jest opłakany…

Podczas spotkania z mediami towarzyszył mu premier Mateusz Morawiecki oraz przewodniczący Rady Mediów Narodowej Krzysztof Czabański. Andrzej Duda stwierdził, że Telewizji są potrzebne nie tylko dodatkowe fundusze, ale również wprowadzenie efektywnych rozwiązań w zarządzaniu.

Nie miałem żadnych wątpliwości, że pieniądze są do ich funkcjonowania niezbędne.

Prezydent zauważył, że należy nieco obniżyć emocje wokół TVP i wzmocnić ośrodki regionalne. Zgodnie z zapisami konstytucji, Andrzej Duda miał 21 dni na podjęcie decyzji o tym czy podpisze ustawę, zawetuje ją, bądź skieruje do Trybunału Konstytucyjnego. Warto przypomnieć, że wspomniana kwota była przedmiotem sporu pomiędzy partią rządzącą, a opozycją. To właśnie w trakcie głosowania w Sejmie nad tym, czy pieniądze zostaną przekazane Telewizji Polskiej, posłanka Lichocka wykonała obraźliwy gest w stosunku do posłów z partii opozycyjnej.

Niesprawiedliwy los Jacka Kurskiego

Wczoraj w nocy Jacek Kurski, prezes Telewizji Polskiej opublikował na Twitterze post, w którym poinformował, że tego samego dnia w godzinach popołudniowych wysłał mailem list do prezydenta Andrzeja Dudy.

W związku z wątpliwościami Pana Prezydenta co do złożenia podpisu pod ustawą przyznającą mediom publicznym rekompensatę abonamentową oraz w związku z pojawiającymi się w domenie publicznej odniesieniami do mnie jako Prezesa TVP, oświadczam, iż w imię dobra Telewizji Polskiej, interesu publicznego, a także w zgodzie z wartościami, którym służyłem całe swoje życie – oddaję się do dyspozycji Pana Prezydenta.

Mówi się, że wysłanie listu do Prezydenta było dla Jacka Kurskiego ostatnią deską ratunku, ponieważ o utrzymaniu przez niego stanowiska pracy decyduje Rada Mediów Narodowych, a nie Andrzej Duda. Wszystko wskazuje na to, że losy Prezesa TVP są już przesądzone.

Krzysztof Czabański miał zarządzić „korespondencyjne głosowanie członków Rady Mediów Narodowych nad odwołaniem Jacka Kurskiego”, które potrwa do poniedziałku. Pod koniec konferencji prasowej z udziałem Prezydenta, Czabański powiedział, że do tej pory 4 z 5 członków RMN zagłosowało za odwołaniem Jacka Kurskiego.

Taka decyzja może wydawać się Jackowi Kurskiemu niesprawiedliwa, biorąc pod uwagę ostatnie sukcesy, do których można zaliczyć wprowadzenie na antenę programów „The Voice Kids” oraz „The Voice Senior”. Nie bez znaczenia jest również organizacja wielu koncertów, w tym Sylwestra w Zakopanem, który spotkały się z bardzo dobrym przyjęciem ze strony widzów o czym świadczą rankingi oglądalności.

O co chodzi w tej ustawie?

Nowelizacja tzw. ustawy abonamentowej zakłada przyznanie rekompensaty w wysokości 1,95 mld zł w 2020 r. dla TVP i Polskiego Radia w związku z brakami wpływów z opłat abonamentowych od osób z niej zwolnionych. Dotyczy ona grup społecznych, które nie są zobowiązane do płacenia za użytkowanie Telewizji Publicznej tj.:

  • osób, które ukończyły 75. rok życia;
  • osób, które ukończyły 60 lat i mają prawo do emerytury, której wysokość nie przekracza miesięcznie kwoty 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia;
  • osób, które są zaliczone do I grupy inwalidzkiej;
  • kombatantów.

Do tej pory rząd PiS na przestrzeni lat udzielił mediom państwowym następującej pomocy:

  • 2017: 980 tys. zł (rekompensata za lata 2010-2017)
  • 2019: 1,26 mld zł (rekompensata za lata 2018-2019)
  • 2020: 1,95 mld zł (rekompensata za lata 2018-2020)

Fotografie: Twitter (miniatura wpisu), Twitter.com

Może Cię zainteresować

zamknij