×

Polacy pokazują paragony Mateuszowi Morawieckiemu. „Niby mało, ale rachunek wysoki”

Polacy pokazują paragony Mateuszowi Morawieckiemu. Ruszyła ogólnopolska akcja sprzeciwu społeczeństwa wobec nierozważnej polityki pieniężnej PiS. Obserwując szalejącą inflację, ludzie zdali sobie sprawę do czego prowadzi rozdawnictwo.

Skrajnie lewicowa ekonomia

Choć oficjalnie Prawo i Sprawiedliwość określa siebie jako partię prawicową, to w rzeczywistości jej konserwatyzm sprowadza się wyłącznie do kwestii światopoglądowych. W obszarze finansów PiS wykazuje się całkowicie lewicowym podejściem, opierającym się na rozdawnictwie środków. Programy 500+, bony turystyczne, podwyżki dla medyków czy 14. emerytury to rozwiązania podpatrzone w lepiej rozwiniętych krajach europejskich. PiS zdecydowało się wprowadzić te rozwiązania w Polsce, nie zważając na to, że krajowe finanse na to nie pozwalają. Obecnie na własne oczy obserwujemy skutki tych nieprzemyślanych decyzji ekonomicznych.

Ogromna ilość świadczeń wypłacanych dla rodzin, emerytów oraz wybranych grup zawodowych w połączeniu z Nowym Polskim Ładem doprowadziła do zachwiania sytuacji ekonomicznej. Ceny jedzenia są tak wysokie, że ludzie muszą zmieniać własne nawyki żywieniowe i kupować niskiej jakości produkty.

Posłowie Nowoczesnej zainicjowali akcję, która ma na celu zwiększenie świadomości na temat niebezpieczeństwa położenia, w którym znalazła się Polska. Politycy postanowili zaprotestować przeciwko znacznemu wzrostowi cen i uzmysłowić Polakom co nas czeka, jeśli ten trend nadal się utrzyma.

W sieci ruszyła akcja #DrogiPremierze w ramach, której Polacy dzielą się zdjęciami paragonów. Chcą w ten sposób pokazać na jaką drożyznę skazało nas życie ponad stan.

Polacy pokazują paragony Mateuszowi Morawieckiemu

W ostatnim czasie obserwujemy podwyżki praktycznie wszystkiego. Na skutek wzrostu cen paliwa podrożał koszt transportu, a co za tym idzie większości produktów. Do akcji Nowoczesnej dołączyła m.in. posłanka, Maria Rosa. Na Facebooku opublikowała dwie fotografie. Na jednej z nich możemy zobaczyć jak siedzi na ławce z paragonem w ręku. Z kolei, na drugim zdjęciu widnieje zbliżenie na paragon. Kobieta pokazuje, że wydała aż 77 złotych za podstawowe produkty spożywcze, bez których trudno się obejść.

Drogi Premierze. Zdjęcie sielankowe – jesień, słońce, ławeczka… Wróciłam z zakupów, same podstawowe produkty: jaja, chleb, pomidory, herbata itd. Niby mało, ale rachunek wysoki.

Do akcji dołącza coraz więcej sfrustrowanych drożyzną Polaków. Na wzór publikowanych w wakacje paragonów grozy znad morza, ludzie pokazują, ile płacą za codzienne zakupy.

Z najnowszych danych GUS wynika, że inflacja we wrześniu 2021 roku wyniosła 5,9 procent rok do roku. Jest to najwyższy odczyt od ponad 20 lat. Poprzednio o wyższej inflacji GUS informował w czerwcu 2001 roku, gdy wyniosła ona 6,2 procent.

Fotografie: Facebook (miniatura wpisu), Facebook, Twitter

Może Cię zainteresować

zamknij