×

Inflacja w grudniu 2022: GUS opublikował dane za ostatni miesiąc

Główny Urząd Statystyczny podał najnowsze dane, dzięki czemu wiemy już, ile wyniosła inflacja w grudniu 2022. Możemy wziąć głębszy oddech, ale najgorsze dopiero przed nami.

Inflacja w grudniu 2022

Grudzień 2022 roku okazał się drugim z rzędu miesiącem hamowania inflacji (w listopadzie spowolniła z 17,9 proc. do 17,5 proc.). Mimo to ceny dóbr konsumpcyjnych wciąż były zdecydowanie wyższe niż przed rokiem.

Z najnowszych danych GUS wynika, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych wg szybkiego szacunku wzrosły w porównaniu do grudnia 2021 r. o 16,6 proc. (wskaźnik cen 116,6), a w stosunku do listopada 2022 r. wzrosły o 0,2 proc. (wskaźnik cen 100,2).

W ujęciu rocznym ceny żywności i napojów bezalkoholowych podrożały o 21,5 proc.

Nośniki energii zdrożały o 31,2 proc., zaś paliwa do prywatnych środków transportu o 13,5 proc.

Szczyt inflacji dopiero przed nami

Choć wraz z końcem roku mogliśmy wziąć głębszy oddech, m.in. ze względu na spadek cen opału, ekonomiści prognozują, że najgorsze dopiero przed nami. Według Polskiego Instytutu Ekonomicznego, szczyt inflacji przypadnie w lutym.

Raczej będzie to mniej niż 20 proc. To efekt przywrócenia wyższych stawek VAT na energię elektryczną, paliwo i gaz. Inflację napędzać będą również noworoczne podwyżki cen podyktowane rosnącymi kosztami prowadzenia działalności

– wyjaśniają specjaliści.

Póki co szczególnie kredytobiorcy mają powody do radości. Na razie nie będzie dalszych podwyżek stóp procentowych, a zatem nie trzeba obawiać się, że raty kredytów w najbliższej przyszłości znów pójdą w górę.

Kolejne dobre wieści są takie, że od marca inflacja — zdaniem ekspertów — zacznie spadać. Warto jednak podkreślić, że w praktyce oznacza to spowolnienie wzrostu cen (dezinflację), a nie spadek cen (deflację).

Fotografie: Pixabay (miniatura wpisu), pixabay.com

Może Cię zainteresować