×

Od 2023 roku istotne zmiany w pensjach! Wiele osób otrzyma dodatkowe pieniądze

Pracownicy sfery budżetowej i ci, którzy pracują za minimalne wynagrodzenie —  kto jeszcze może liczyć na wyższą pensję w nowym roku? Niektórzy mogą otrzymać dodatkowe 300 złotych do wypłaty.

Pensja minimalna w górę

Zgodnie z decyzją rządzących, w 2023 r. pensja minimalna zostanie podwyższona aż dwukrotnie. Na podwyżki mogą liczyć nie tylko te osoby, które zarabiają najmniej.

1 stycznia płaca minimalna zostanie podwyższona do 3490 zł brutto (2 709 zł netto), a od 1 lipca o kolejne 110 złotych. W drugiej połowie przyszłego roku osoby zatrudnione na pełnym etacie będą zarabiać min. 3600 złotych brutto. To oznacza zarobek 2 784 zł netto. Jeśli chodzi o stawkę godzinową, w lipcu przyszłego roku będzie o 3,80 zł wyższa od tej z 2022 r.

Pensje nauczycieli, policjantów, strażaków, żołnierzy, pracowników urzędów i różnych instytucji wzrosną natomiast o 7,8 procent.

Podwyżka wynagrodzenia teoretycznie daje powody do radości, ale wszechobecna drożyzna i tak drenuje budżety Polaków, zżerając oszczędności i wynagrodzenia. Większość z nas liczy się teraz z każdym groszem.

Dodatkowe 300 złotych do wypłaty

Nie pracujesz na etacie? Nic straconego. Również osoby, które pracują w oparciu o umowę zlecenie, mogą liczyć na nieco wyższe wynagrodzenie w 2023 roku. Ma to związek ze zmianami podatkowymi.

Przy umowie zlecenia nie przysługiwała miesięczna kwota zmniejszająca podatek. Od 2023 r. przepisy ulegną zmianie i zleceniobiorcy będą mogli złożyć PIT-2 do zleceniodawcy – co może oznaczać wyższe wynagrodzenie netto nawet o 300 zł miesięcznie

– wyjaśnił w rozmowie z „Faktem” doktor Antoni Kolek z Instytutu Emerytalnego.

A ile będzie można kupić w nowym roku za te 300 złotych? To się dopiero okaże, ale możemy przypuszczać, że inflacja nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa. Prognozy ekspertów raczej nie napawają optymizmem.

Fotografie:

Może Cię zainteresować