×

Ile wydamy na święta? Liczba oszczędnych Polaków rośnie

Ile wydamy na święta Bożego Narodzenia w 2022 roku? Sondaż „DGP” i RMF FM pokazuje, że wzrosła liczba Polaków, którzy planują skromne święta. Z drugiej strony, przybyło również tych, którzy zamierzają wydać nawet powyżej trzech tysięcy złotych.

Ile wydamy na święta?

Znacie Grincha? Mieszkał w ciemnej jaskini, był bardzo złośliwy i nie cierpiał świąt Bożego Narodzenia. Robił wszystko, co mógł, by je zniszczyć. W realnym życiu naszym „Grinchem” jest inflacja, która sprawia, że koszt zorganizowania świąt Bożego Narodzenia rośnie lawinowo.

Już jesienią ubiegłego roku GUS informował, że w Polsce rośnie poziom skrajnego ubóstwa. W 2020 roku liczba osób skrajnie ubogich wzrosła do dwóch milionów. Natomiast 2022 r. przyniósł wojnę w Ukrainie i szalejącą inflację. Pogorszyła się sytuacja materialna wielu Polskich rodzin. Drastycznie wzrosła liczba kradzieży w sklepach, a złodzieje chętnie polowali na podstawowe produkty spożywcze.

Czyżby czekały nas wyjątkowo skromne święta?

Niektórzy oszczędzają, inni wręcz przeciwnie

United Surveys przeprowadził sondaż dla RMF FM i „Dziennika Gazety Prawnej”, w którym zapytano respondentów, ile zamierzają wydać na święta. Okazało się, że wzrosła liczba Polaków, którzy planują wydać mniej, niż przed rokiem. Ale przybyło również respondentów, którzy przeznaczą na święta nawet ponad trzy tysiące złotych.

Z sondażu wynika, że 32,4 proc. Polaków planuje wydać w tym roku na święta Bożego Narodzenia kwotę od 500 do 1000 zł. Dla porównania, w 2021 r. odsetek ten wyniósł 42,7 proc.

Najbardziej dostrzegalny jest wzrost liczby osób, które wydadzą na święta od 300 do 500 złotych (z  21 proc. w ubiegłym roku do 28,4 proc. w tym roku), ale przybyło również Polaków, którzy na święta wydadzą powyżej 3 tys. zł (z 1,2 proc. do 3,3 proc).

Według najnowszego sondażu United Surveys, w ubiegłym roku wydatki na święta Bożego Narodzenia w wysokości do 300 zł miało zamiar ponieść 11,6 proc. Polaków, a w tym roku — 12,5 proc. Zrobienie zakupów w łącznej kwocie od 300 zł do 500 zł w 2021 r. deklarowało 21 proc. ankietowanych, a w 2022 r. — 28,4 proc.

– informuje Business Insider Polska.

Seniorzy w trudnej sytuacji

Portal wGospodarce.pl przytacza z kolei dane z badania dla BIG InfoMonitor. Wynika z nich, że dla 42 proc. polskich rodzin kolacja wigilijna będzie skromniejsza niż w ubiegłym roku (2021 r. takiej odpowiedzi udzieliło 26 proc. ankietowanych), a mniej potraw przygotuje 31 proc. rodaków.

O ograniczaniu świątecznych wydatków najczęściej mówią starsi respondenci, po 65. roku życia.

Świadczenia takie jak renta czy emerytura nie starczają im już na pokrycie nawet najbardziej podstawowych potrzeb. Stąd rosnące w zastraszającym tempie ceny skutecznie odstraszają entuzjastów wystawnych wigilijnych kolacji, nawet tych starszych, dla których tradycja gra przecież ogromną rolę

– skomentował analityk BIG InfoMonitor prof. Waldemar Rogowski.

Źródła: businessinsider.com.pl
Fotografie: Pxhere, Flickr (miniatura wpisu), pxhere.com, www.flickr.com

Może Cię zainteresować