×

Ile jeszcze wzrosną stopy procentowe? Niepokojące prognozy

Czy stopy procentowe wzrosną do 8 proc.? Ostatnio Rada Polityki Pieniężnej znów podniosła stopy procentowe. Tym razem nieznacznie, ale wygląda na to, że na tym nie koniec. Według prognoz czołowego banku inwestycyjnego, możemy się spodziewać, że stopy procentowe wzrosną jeszcze o 1,25 pkt proc.

Kolejna podwyżka

Decyzje RPP spędzają sen z powiek kredytobiorców. Czy kolejne podwyżki stóp procentowych są uzasadnione? RPP twierdzi, że tak, a stopy procentowe muszą rosnąć w związku z coraz wyższą inflacją.

Przy podwyżce stóp procentowych chodzi o to, żeby wstrzymać akcję kredytową albo przynajmniej ograniczyć jej rozmiary. Aby nie było dosypywania pieniądza, w sytuacji gdy jest go za dużo w stosunku do podaży towarów

– wyjaśniła na antenie Polskiego Radia 24 prof. Grażyna Ancyparowicz, była członkini Rady Polityki Pieniężnej.

Przypomnijmy: kilka dni temu Rada Polityki Pieniężnej podniosła wszystkie stopy procentowe o 0,25 pkt. proc. To była jedenasta podwyżka z rzędu. Tym samym stopa referencyjna, główna stopa NBP, wzrosła do 6,75 proc. Nie jest tajemnicą, że uderza to przede wszystkim w kredytobiorców.

Stopy procentowe wzrosną do 8 proc.?

Po decyzji RPP z 7 września, Goldman Sachs Economics Research prognozuje, że docelowy poziom stóp w Polsce to 8 proc. Oznacza to, że możemy się spodziewać, że stopy procentowe wzrosną jeszcze o 1,25 pkt proc.

Biorąc pod uwagę nasze obawy związane z dynamiką bazowej inflacji, uważamy że dalsze zacieśnianie znajduje uzasadnienie. Nadal uważamy, że w Czechach stopy wzrosną z 7 proc. do 8 proc., w Polsce z 6,75 proc. do 8 proc., a na Węgrzech z 11,75 proc. do 13 proc.

— przekonuje bank w raporcie, którego fragment przytacza Business Insider.

Polski złoty i węgierski forint mocno się osłabiły po rosyjskiej inwazji na Ukrainę 24 lutego. Te spadki w połączeniu ze skutkami wzrostu cen surowców mocno wpłynęły na presję inflacyjną w obu gospodarkach. Nawet przed wybuchem wojny inflacja rosła do wieloletnich maksimów wywołując zacieśnienie polityki pieniężnej w krajach Europy Środkowo-Wschodniej. Biorąc pod uwagę znaczenie kursu walutowego w mechanizmie transmisji monetarnej Polski i Węgier, NBP i MNB będą musiały wywołać umocnienie złotego i forinta, aby przywrócić kontrolę nad inflacją, jeżeli tak się nie stanie przewidujemy, że NBP i MNB będą kontynuowały zacieśnianie

— wyjaśnia bank.

Fotografie:

Może Cię zainteresować