×

Ofiary śmiertelne koronawirusa w Polsce. Ilu miało choroby współistniejące?

Ofiary śmiertelne koronawirusa w Polsce to nie tylko osoby w podeszłym wieku lub zmagające się z chorobami współistniejącymi. Coraz częściej w statystykach Ministerstwa Zdrowia pojawiają się także młode ofiary epidemii.

Ofiary śmiertelne koronawirusa w Polsce

Na początku epidemii koronawirusa, specjaliści zapewniali nas, że choroba jest groźna w szczególności dla osób starszych oraz obarczonych ciężkimi schorzeniami. Z czasem okazało się, że jest jednak inaczej. Wirus może zaatakować osobę w każdym wieku. Jednym z pierwszych szokujących przypadków była śmierć zaledwie 13-letniej dziewczynki z Panamy, która przegrała walkę z COVID-19. Później młodych ofiar było znacznie więcej. Specjaliści udowodnili, że nawet u osób, które przeszły łagodną postać choroby, w przyszłości mogą być narażone na niebezpieczne powikłania koronawirusa.

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska zdecydował się odnieść do tematu zgonów Polaków z powodu COVID-19. Zauważył, że nie wszyscy zmarli mieli choroby współistniejące.

Większość chorych na COVID-19 przechodzi chorobę łagodnie, niemniej 311 osób z 2392 zmarłych nie miało chorób współistniejących. De facto byli to zdrowi ludzie. Niestety dla nich ta choroba zakończyła się tragicznie.

ofiary śmiertelne koronawirusa w Polsce 2
Twitter

Jest się czego bać

Waldemar Kraska powiedział w sobotę, że wśród zmarłych większość stanowią osoby starsze, ale od czasu do czasu zdarzają się również ludzie w sile wieku, bez żadnych schorzeń.

Jak widać, nie jest tak, że umierają starsi, schorowani ludzie. Zdarza się, że są to też młode i nieschorowane osoby.

Na chwilę obecną wskaźnik śmiertelności w Polsce nie przekracza 3 procent. Z kolei, średnia wieku osób zmarłych waha się między 75 a 80 lat.

Analizując polskie statystyki można dostrzec zależność, o której już kilka miesięcy temu wspominali naukowcy. Liczby potwierdzają, że kobiety zwykle łagodniej przechodzą infekcję COVID-19 i rzadziej umierają z jej powodu. Wynika to z faktu, że układ immunologiczny kobiet jest silniejszy. W związku z tym ich organizm lepiej radzi sobie z zakażeniami wirusowymi czy bakteryjnymi.

Do tej pory w Polsce z powodu zakażenia koronawirusem zmarły aż 2 424 osoby. Wśród zgonów wymienionych w dzisiejszym raporcie Ministerstwa Zdrowia, jest m.in. 38-letnia kobieta.

ofiary śmiertelne koronawirusa w Polsce 3
Twitter
*Zdjęcia mają charakter poglądowy
Fotografie: Twitter, twitter.com

Może Cię zainteresować

zamknij