×

Koronawirus w Polsce 26 września. Kolejny dzień gigantyczna liczba zakażeń

Koronawirus w Polsce: 26 września. Ministerstwo Zdrowia podało najnowsze dane dotyczące ilości zakażeń koronawirusem. Specjaliści są przekonani, że Polacy zarażają się w szczególności w weekendy. Ludzie nie dbają już o konieczność przestrzegania reżimu sanitarnego.

Weekendowe szaleństwa

Przez ostatnie dwa dni w Polsce obserwowane były rekordowe ilości zakażenia koronawirusem. 24 września odnotowano aż 1 136 nowych przypadków, a dzień później było ich 1 587! Zdaniem wirusologa profesora Włodzimierza Guta ostatnie dobowe rekordy zakażeń nie pozostawiają złudzeń, że Polacy zarażają się wirusem głównie w weekendy. Biorąc pod uwagę, że średnio od chwili zarażenia do wykrycia obecności wirusa mija średnio pięć dni, zakażenia odnotowywane w czwartki i piątki są pokłosiem tego, co ma miejsce w weekend.

Najkrótszy komentarz? Świetnie przebalowaliśmy sobotę i niedzielę. Mamy do czynienia z tzw. sytuacją rozproszoną, co wskazuje na „rozrywkowy charakter” epidemii: staraliśmy się indywidualnie zdobyć COVID za wszelką cenę.

Wirusolog uważa, że pomimo tego, że epidemia trwa już bardzo długo, Polacy nadal nie nauczyli się dbania o higienę i przestrzegania stosownych norm.

Znaczna część osób nie tylko nie umie zachować dystansu, ale w dodatku neguje bariery fizyczne. Powtarzane od tygodni apele o zakładanie maseczek i dystans to jak mówienie do obrazu.

Koronawirus w Polsce: 26 września

Włodzimierz Gut twierdzi, że obecnie epidemia w Polsce ma rozproszony charakter. Jest to znacznie groźniejsza i trudniejsza do opanowania sytuacja, ponieważ może prowadzić do powstawania ogromnych ognisk zakażonych. Niełatwo jest wyłapać wszystkie możliwe kontakty, ponieważ zakażenia zazwyczaj są skutkiem kontaktów anonimowych.

Najważniejszym dla nas elementem jest dystans. Kolejny to ograniczenie liczby kontaktów; unikanie ich tam, gdzie nie znamy środowiska lub wiemy, że jest ono z natury narażone (na infekcję). Mycie rąk, śmieję się, że to już taki komunał, że wstyd przypominać.

Dziś rano Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 1 584 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. Pacjenci pochodzą z województw:

– małopolskiego (259),
– wielkopolskiego (167),
– kujawsko-pormorskiego (166),
– pomorskiego (151),
– mazowieckiego (146),
– śląskiego (141),
– łódzkiego (104),
– podlaskiego (76),
– podkarpackiego (72),
– dolnośląskiego (63),
– lubelskiego (60),
– zachodniopomorskiego (51),
– warmińsko-mazurskiego (43),
– świętokrzyskiego (41),
– opolskiego (32),
– lubuskiego (12).

Od wczoraj na skutek zakażenia COVID-19 zmarły 32 osób. Większość w podeszłym wieku, bądź zmagała się z chorobami współistniejącymi. Do tej pory od początku trwania epidemii odnotowano w Polsce łącznie 85 980 zakażeń oraz 2 424 zgonów.

Fotografie: Twitter (miniatura wpisu), Twitter

Polecane

Może Cię zainteresować