×

Nie będzie bonu turystycznego dla seniorów! Kto zagłosował przeciwko?

Wielu z nas widywało zapewne emerytów z Niemiec, Austrii i wielu innych europejskich krajów, podczas wypoczynku w najpiękniejszych kurortach. A ilu polskich seniorów stać na wyjazd gdziekolwiek poza miejsce swojego zamieszkania? Mimo wszystko, nie będzie bonu turystycznego dla seniorów – taką decyzję podjął Sejm, odrzucając poprawki Senatu. Kto zagłosował przeciwko objęciu emerytów i rencistów bonem turystycznym?

Pomoc dla branży turystycznej

Pandemia odcisnęła swoje piętno na wszystkich, jednak branża turystyczna niewątpliwie jest na liście tych, którzy skutki koronawirusa odczuli najmocniej.

Na terenie Unii Europejskiej ponad 13 milionów osób pracuje dla branży turystycznej. Włosi, Hiszpani, Grecy i Cypryjczycy znaczną część wartości swojej gospodarki czerpią z turystyki.

Również w Polsce branża turystyczna przyczynia się do utrzymania łącznie blisko 1,36 mln miejsc pracy (dane z 2018 roku). Trudno dokładnie ocenić, jakie straty poniesie branża turystyczna w związku z wprowadzonymi restrykcjami, jednak już teraz wiadomo, że będą one ogromne. A dla wielu nie do odrobienia…

Bon turystyczny ma być główną formą wsparcia rządu dla polskiej branży turystycznej.

Nie będzie bonu turystycznego dla seniorów

Według pierwszej wersji, rząd miał dopłacić do wakacji około 7 milionom Polaków. Bon turystyczny 1000 plus miał przysługiwać pracownikom zatrudnionym na umowach o pracę, którzy zarabiają mniej niż 5,2 tys. zł brutto miesięcznie. Projekt – ku rozczarowaniu wielu osób – zakończył się fiaskiem.

Nie będzie bonu turystycznego dla seniorów
Twitter

Ostatnio nadzieje na bon turystyczny wzbudzono również wśród seniorów – emerytów i rencistów.

(…) Jak wiemy, większość tych osób niestety nie jest zamożna. Tych osób bardzo często nie stać na to, żeby nawet przez tydzień – a cóż dopiero dłużej – wypoczywać poza miejscem zamieszkania. Większość tych ludzi spędzi ten letni czas w domach. Jeśli mają jakieś działki, to będą na działkach, ale w większości zostaną w domach, w tych swoich blokach, bo nie stać ich na to, żeby wyjechać na urlop, na wypoczynek

– argumentował senator KO Adam Szejnfeld, gdy Senat postanowił o wprowadzeniu zmian do projektu.

Ostatecznie posłowie zdecydowali, że będzie tak:

Nie będzie bonu turystycznego dla seniorów
Twitter

Niestety, emeryci i renciści nie otrzymają bonu w wysokości 500 zł. Tak postanowił Sejm.

Emeryci przeciwko emerytom?

Dwa dni po wyborach sejmowa komisja rodziny, a następnie większość sejmowa, głosami PiS, odrzuciła poprawkę rozszerzającą bon na emerytów. Wśród polityków głosujących za odrzuceniem poprawki Senatu byli… posłowie-emeryci. Wśród nich prezes PiS Jarosław Kaczyński, była minister rodziny Bożena Borys-Szopa i Bolesław Piecha.

Nie będzie bonu turystycznego dla seniorów
Twitter

Posłowie PiS tłumaczą, że emeryci i renciści otrzymują już pomoc w innej formie. Natomiast rzecznik rządu Piotr Müller przekazał, że również pomoc dla branży turystycznej jest wystarczająca. Nie ma więc potrzeby, by z bonu skorzystali również seniorzy.

Innego zdania są senatorzy KO.

Oni widocznie nie potrzebują bonu

– skomentował głosowanie posłów-emerytów senator KO Marek Borowski, w rozmowie z „Faktem”.

Nie sposób nie zauważyć przepaści między sytuacją materialną przeciętnego polskiego emeryta i emerytowanego posła.

Przeciętna emerytura wypłacana przez ZUS wynosi ok. 2100 zł miesięcznie. Natomiast parlamentarzyści, którzy zagłosowali przeciwko poprawce, mogą liczyć na znacznie większe pieniądze z ZUS. Jak podaje „Fakt”, Jarosław Kaczyński co miesiąc dostaje z ZUS 6900 zł, Bożena Borys-Szopa – ok. 4700 zł, Ryszard Terlecki – ok. 6000 zł.

W dodatku posłowie mogą łączyć mandat poselski z emeryturą. Dlatego dodatkowo otrzymują po ok. 10 tys. zł miesięcznie diety i uposażenia poselskiego.

Czy „trzynasta emerytura” to faktycznie wystarczając pomoc, gdy weźmiemy pod uwagę standardy życia polskich emerytów?

Ustawa o bonie turystycznym czeka już tylko na podpis prezydenta.

Źródła: www.money.pl, wiadomosci.wp.pl, businessinsider.com.pl, www.fakt.pl, pie.net.pl
Fotografie: Twitter, pixabay.com

Może Cię zainteresować

zamknij