×

Nadchodzi fala upałów! Polacy są wstrząśnięci rządowymi poradami

Nadchodzi fala upałów! Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia drugiego stopnia dla siedmiu województw. Temperatura przekroczy tam 30 stopni Celsjusza.

Nadchodzi fala upałów!

Długo czekaliśmy na to, żeby pojawiła się prawdziwie wakacyjna aura. W ostatnich miesiącach ostrzeżenia IMGW dotyczyły głównie możliwych burz, gradobić i nawałnic. Tym razem, odnoszą się do fali upałów! Ta odwiedzi nas już podczas weekendu.

Ostrzeżenie IMGW dotyczy siedmiu województw: lubuskiego, opolskiego, łódzkiego i lubelskiego. Gorąco będzie także na Mazowszu, Dolnym Śląsku oraz w Wielkopolsce. Mieszkańcy zobaczą na termometrach ponad 30 stopni Celsjusza!

Do ostrzeżeń przyłączyło się także Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

Jak przetrwać? Zalecenia RCB

Chociaż większość z nas cieszy się z tak pięknej weekendowej pogody, to należy pamiętać, że takie temperatury, szczególnie w mieście, mogą być wyjątkowo dokuczliwe, a nawet niebezpieczne dla życia i zdrowia.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa zaleca, żeby w dni takie, jak ten, pić dużo wody. Choć to oczywistość, często o niej zapominamy. Jeśli wychodzimy, warto także zabrać ze sobą nakrycie głowy, założyć lekką i przewiewną odzież, stosować kremy z filtrem UV i ograniczyć przebywanie na pełnym słońcu.

Natomiast w domu warto zasłonić okna i zamknąć je w ciągu dnia. Jeśli wyjeżdżamy, pamiętajmy, żeby nie zostawiać w nagrzanym aucie dzieci, ani zwierząt.

Zamiast alkoholu, więcej wody

Weekend, wakacje, piękna pogoda – ciężko przypuszczać, żeby wszyscy posłuchali rządowych zaleceń i wyrzekli się alkoholu. Nie mniej jednak, zachęca do tego Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

Alkohol bardzo odwadnia organizm. Wiedziano o tym już w starożytności. Im więcej alkoholu zawiera przyjmowany płyn, tym więcej moczu produkuje organizm, by oczyścić się z toksyn. Bo przecież alkohol jest substancją toksyczną, zatruwającą organizm.

To dlatego po alkoholu człowiek odczuwa ogólne rozbicie, zmęczenie, ból głowy, ogromne pragnienie. Alkohol wypijany w upalne dni, może nieść za sobą bardzo przykre konsekwencje. Co więcej, bardzo często wiąże się z brawurowym zachowaniem, np. nad wodą. Finał takich historii wszyscy przecież znamy.

Fotografie: Twittter

Polecane

Może Cię zainteresować