×

Alert IMGW dla sześciu województw. Będą ulewne deszcze i burze z gradem!

Alert IMGW dla sześciu województw. W ten weekend pogoda będzie wyjątkowo niesprzyjająca. Osoby, które zaplanowały w tym czasie urlop mogą poczuć się rozczarowane. Spodziewane są spadki temperatur, ulewne deszcze, a nawet burze z gradem.

Alert IMGW dla sześciu województw

Dziś rano Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia dla kilku województw na południowym wschodzie kraju. Dotyczy on ryzyka wystąpienia silnych opadów deszczu połączonych z burzami.

Alert obowiązuje w sześciu województwach: śląskim, małopolskim, podkarpackim, świętokrzyskim, lubelskim oraz w południowych powiatach województwa mazowieckiego.

Dzisiejszy dzień będzie dość pogodny na północnym wschodzie i we wschodniej części wybrzeża. W pozostałych regionach Polski należy się liczyć z możliwością wystąpienia umiarkowanego bądź dużego zachmurzenia. W województwach południowych wystąpią przelotne opady deszczu i burze. Miejscami może pojawić się także grad. Prognozowana wysokość opadów wyniesie do 20 mm. Na Górnym Śląsku i na Podkarpaciu opady deszczu sięgną 35 mm. Temperatura maksymalna będzie wynosić od 19 st. C na terenach podgórskich do 28 st. C na Ziemi Lubuskiej i w Wielkopolsce. Będzie wiał słaby i umiarkowany wiatr o kierunku północno-wschodnim i wschodnim. Podczas burz porywy wiatru wyniosą do 70 km/h.

Pogoda na weekend

W nocy z soboty na niedzielę na Pomorzu, Kujawach, Podlasiu i na Suwalszczyźnie będzie dość pogodnie i bez opadów. Pozostała część Polski pozostanie zachmurzona. Na północy i zachodzie kraju możliwe są rozpogodzenia. Mogą wystąpić przelotne opady deszczu i burze, które z czasem stopniowo będą zanikać. Wysokość opadów na południu Polski wyniesie do 20 mm. Spodziewane są mgły ograniczające widzialność do 300 m. Temperatura minimalna wyniesie od 13 st. C do 17 st. C. Porywy wiatru w czasie burz mogą sięgać nawet do 65 km/h.

W województwach: śląskim, małopolskim, podkarpackim, świętokrzyskim, lubelskim, a także w południowych powiatach woj. mazowieckiego prognozowane są burze z opadami deszczu od 20 mm do 35 mm, a lokalnie do 40 mm. Możliwy jest także grad. Okazuje się jednak, że taka pogoda może wyjść nam na dobre. IMGW uważa, że silne opady deszczu są teraz wskazane.

Suszy nie będzie

Jeszcze niedawno mówiło się o tym, jak wielkim problemem jest susza, z którą zmaga się Polska. Dramatycznie zła sytuacja hydrologiczna sprawiła, że pod koniec kwietnia doszło do pożaru w Biebrzańskim Parku Narodowym. Na szczęście, jak zapewnia IMGW, obecna sytuacja pogodowa ma bardzo pozytywny wpływ na zmniejszenie ryzyka wystąpienia suszy. 

Jeszcze wiosną prognozowana była głęboka susza w Polsce. Utrzymywanie się nieco niższej temperatury powietrza i występowanie częstych opadów deszczu uratowało jednak tę sytuację, odsuwając groźbę suszy.

Instytut przestrzega, że zimne poranki i występowanie mgieł w pierwszej połowie lipca może być sporym problemem dla osób, które w wakacje wybierają się np. pod namiot.

Taka sytuacja przy rozpogodzeniach w nocy powoduje silne wypromieniowanie, a przez to szybki spadek temperatury, który może być problematyczny zwłaszcza dla osób, które spędzają noc na otwartej przestrzeni.

Fotografie: Pixabay (miniatura wpisu), Twitter

Polecane

Może Cię zainteresować