×

Koronawirus w Polsce 8 maja. W sumie wykryto już niemal 15,5 tysiąca zakażeń!

Koronawirus w Polsce 8 maja. Ministerstwo Zdrowia podało najnowsze dane. Jak wynika z komunikatu resortu, potwierdzono 187 nowych zakażeń koronawirusem. Ogólna liczba chorych wzrosła tym samym do 15 366.

Nie będzie luzowania obostrzeń?

W Kancelarii Prezesa Rady Ministrów trwa właśnie posiedzenie Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Ale według nieoficjalnych informacji, w najbliższym czasie nie będzie kolejnego etapu luzowania obostrzeń i odmrażania gospodarki.

Rząd prawdopodobnie wstrzyma się z łagodzeniem zakazów, aby sprawdzić, czy otwarcie galerii handlowych i pozostałe zmiany, nie przyczyniły się do wzrostu zachorowań.

Już od kilku tygodni w Polsce każdego dnia regularnie przybywa około 300-400 chorych. Prawdopodobnie na kolejne luzowanie obostrzeń, a wraz z nim zmianę limitów w komunikacji miejskiej oraz otwarcie ogródków w restauracjach i barach, będziemy mogli liczyć dopiero 18 maja.

Kary za nienoszenie maseczek będą zaostrzone?

Zdanie rządzących na temat noszenia maseczek ochronnych przeszło przez długą i wyboistą drogę. Od apeli o to, by nie kupować w popłochu maseczek, które i tak nic nie dają w starciu z koronawirusem, aż po mandaty za ich brak.

Tak czy siak, od 16 kwietnia zakrywanie nosa i ust stało się obowiązkowe, z nielicznymi wyjątkami. Niedawno minister Szumowski wyraził swoje niezadowolenie, mówiąc, że w drodze do pracy widział wiele osób bez maseczek lub też z maskami zsuniętymi pod brodę. Takie zachowanie nazwał „objawem egoizmu”.

W efekcie pojawiły się sugestie wprowadzenia kar za nieprawidłowe noszenie maseczek.

(…) mandaty muszą się pojawić, bo widać rozprężenie. To zarazem przestroga dla tych, którzy wkładają maseczkę dopiero, gdy widzą policjanta.

– przekonuje Szumowski i podkreśla, że sytuacja, w której ludzie noszą maseczki, ale nie zasłaniają nosa i ust, jest skandaliczna.

Koronawirus w Polsce 8 maja

Resort zdrowia udostępnił dane o 187 nowych zakażeniach, potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych. Tym samym liczba chorych wzrosła do 15 366.

Nowe przypadki dotyczą województw:
śląskiego (108),
dolnośląskiego (23),
mazowieckiego (22),
łódzkiego (14),
opolskiego (7),
małopolskiego (5),
wielkopolskiego (5),
podlaskiego (2),
świętokrzyskiego (1).

Ministerstwo Zdrowia z przykrością poinformowało również o śmierci 20 osób zakażonych koronawirusem. Są to (wiek-płeć, miejsce zgonu):

84-K, 81-K Wolica, 79-M Gdańsk, 83-M Łódź, 90-M, 86-K Bytom, 70-M Kędzierzyn Koźle, 72-K Poznań, 85-M Warszawa, 70-K Łomża (mieszkanka woj. mazowieckiego), 85-K Grudziądz, 74-M, 79-K, 78-K, 85-M, 71-K, 70-M Wrocław, 89-K Bolesławiec, 97-K Starachowice, 82-K Racibórz. Większość osób miała choroby współistniejące.

W komunikacie MZ zawarto też sprostowanie związane z błędnie zaraportowanymi przypadkami:

W związku z przekazanym przez WSSE Łódź raportem dotyczącym 21 błędnie zaraportowanych przypadków z dnia 7 maja, odejmujemy je ze statystyk.

Piątek to kolejny dzień, gdy najwięcej nowych przypadków potwierdzono w województwie śląskim.

Fotografie: Freepik

Może Cię zainteresować

zamknij