×

Otwarcie centrów handlowych już jutro! Ważne wytyczne dla wszystkich klientów

Już jutro zostaną na nowo otwarte galerie handlowe. Z pewnością wiele osób z wytęsknieniem czeka na pierwsze od dawna wyjście do sklepu odzieżowego czy obuwniczego. Trzeba jednak pamiętać, że nadal obowiązują istotne ograniczenia.

Koronawirus: otwarcie centrów handlowych

Wybierając się do centrum handlowego należy pamiętać o konieczności zachowywania dystansu, dbałości o higienę i dezynfekcję wszelkiego rodzaju sprzętów czy zakazie spożywania żywności na terenie galerii. Ministerstwo Rozwoju we współpracy z GIS opracowało szczegółowe rekomendacje dla poszczególnych branż. W komunikacie możemy przeczytać, że:

Na terenie wielkopowierzchniowych obiektów handlowych działalność gospodarczą mogą prowadzić wszystkie sklepy z wyłączeniem: stref aktywności fizycznej (siłownie, sale i place zabaw, parki trampolin), stref gier, kin oraz wysp handlowych.

Zgodnie z obowiązującymi zasadami, konieczne jest zachowanie 2-metrowej odległości między pracownikami i klientami galerii. Sugeruje się, aby w obecnym czasie praca zatrudnionych w centrach handlowych osób odbywała się w trybie zmianowym bądź rotacyjnym. Bezwzględnie konieczne jest, aby pracodawcy posiadali tzw. rezerwę kadrową na wypadek możliwego wzrostu liczby zakażeń.

Należy ograniczyć do niezbędnego minimum spotkania i narady wewnętrzne. Spotkania powinny być prowadzane przy otwartych oknach, z zachowaniem rekomendowanych przez służby sanitarne odległości między osobami (minimum 2 m). W miarę możliwości lepiej wybierać kontakt telefoniczny i/lub mailowy.

Rekomenduje się, aby klienci mieli możliwość zakupu maseczek w  co najmniej jednym ze sklepów znajdujących się na terenie obiektu handlowego. Na właścicielach sklepów spoczywa obowiązek zapewnienia klientom możliwie jak największej liczby pojemników ze środkiem dezynfekcyjnym przy wszystkich wejściach, w toaletach i przy kasach.

Natomiast klienci mają obowiązek noszenia w sklepach rękawiczek jednorazowych lub rękawiczek foliowych zapewnionych przez operatora danego sklepu.

Jedzenia nie będzie

Na terenie wielkopowierzchniowych obiektów handlowych muszą zostać wydzielone strefy gastronomiczne z fizyczną barierą oddzielającą.

W każdej strefie na jedną osobę powinno przypadać min. 15 m kw. Osoby stojące w kolejce powinny stać w 2-metrowych odstępach. W utrzymaniu odpowiedniego dystansu powinny im pomóc umieszczone w widocznych miejscach wskazówki (naklejki na podłodze lub stojące znaki).

Od 4 maja w punktach gastronomicznych będzie można kupować żywność wyłącznie na wynos i w ramach dostaw.

Dania nie mogą być spożywane na miejscu, czyli na terenie galerii, ani na ulicy.

Zmieniły się także zasady dotyczące parkowania. Klienci są zmuszeni do parkowania na co drugim miejscu. Jeśli brak jest takiej możliwości, muszą zachować odpowiedni dystans przy wsiadaniu i wysiadaniu.

Z codziennego użytku pozostają wyłączone wszelkiego rodzaju fontanny, place zabaw i kąciki zabaw. Nie wolno również korzystać z szatni, przechowalni ubrań i przedmiotów.

Środków ostrożności jest sporo, jednak należy pamiętać, że nawet one nie dają 100 procentowej gwarancji na uchronienie się przed zakażeniem. Nie brakuje bowiem ludzi, którzy pomimo zakażenia koronawirusem, opuszczają dom. Jak łatwo się domyślić, wielu nastolatków zmęczonych długotrwałą izolacją oraz nadmiarem nauki, od razu ruszy do centrów handlowych, aby spotkać się z dawno niewidzianymi rówieśnikami. W takiej sytuacji pojawia się pytanie, czy zasadne jest dalsze utrzymywanie zamknięcia szkół i uniwersytetów.

Otwarcie hoteli

Czeka nas także otwarcie hoteli. Usługi hotelarskie i noclegowe będą teraz świadczone w nieco zmienionej formie. Zostanie znacznie ograniczona liczba gości przebywających równocześnie w obiekcie. Co więcej, czas przebywania gości w recepcji ulegnie skróceniu do minimum. Na terenie hotelu nie będzie wolno przebywać osobom niezakwaterowanym. Zostaną zamontowane dozowniki z płynem do dezynfekcji rąk. Rekomenduje się, aby w recepcji była możliwość zakupu maseczek ochronnych. Personel sprzątający będzie wyposażony w jednorazowe maseczki, rękawiczki oraz jednorazowe fartuchy z długim rękawem. Sprzątanie pokoi gości pozostających więcej niż jedną noc, będzie się odbywało jedynie na ich życzenie.

*Zdjęcia mają charakter poglądowy
Fotografie: Pixabay (miniatura wpisu), Pixabay.com

Może Cię zainteresować