×

Koronawirus w Polsce 22 października. Kolejny dobowy wzrost liczby zakażeń

Koronawirus w Polsce 22 października. Ministerstwo Zdrowia znów informuje o wstrząsającym przyroście nowych zakażeń COVID-19. Sytuacja w naszym kraju jest już dramatyczna.

Zakup szczepionek

Pomimo tego, że skuteczna szczepionka przeciwko koronawirusowi jeszcze nie powstała, Komisja Europejska już podpisuje umowy z potencjalnymi wytwórcami. Na początku października przedstawiciele KE podpisali kontrakt z Johnson&Johnson. Informację potwierdziła na Twitterze szefowa KE Ursula von der Leyen.

Ponieważ koronawirus szybko rozprzestrzenia się w Europie, zapewniamy dawki przyszłej szczepionki, aby chronić obywateli. Dziś podpisaliśmy kontrakt z Johnson&Johnson. Umożliwia krajom UE zakup do 400 milionów dawek. To nasz trzeci kontrakt z firmą farmaceutyczną. Będzie ich więcej.

Komisja Europejska podpisała także umowy z koncernami AstraZeneca oraz z Sanofi-GSK. Oprócz tego, zakończono już rozmowy z CureVac, BioNTech-Pfizer oraz Moderna. Doniesienia o zatwierdzeniu przyszłego zakupu ogromnej ilości szczepionek są wyjątkowo niepokojące, ponieważ mogą wskazywać na to, że poddanie się szczepieniu będzie obowiązkowe. Na chwilę obecną wiadomo, że o dystrybucji specyfiku zadecydują państwa członkowskie.

Pierwsza szczepionka przeciwko koronawirusowi powstała już w sierpniu w Rosji. Niestety, konkurencyjne firmy oraz WHO uznali, że jest nieskuteczna, ponieważ ich zdaniem nie przeszła wszystkich faz testów. Naukowcy z Zachodu utrzymują, że skuteczniejsza jest niewyprodukowana jeszcze szczepionka, stworzona przez zespół z Uniwersytetu w Oksfordzie.

Warto podkreślić, że działanie preparatu opracowanego w Wielkiej Brytanii opiera się na wektorze pochodzącym od szympansa! Środek budzi wiele kontrowersji, ponieważ stawia pod znakiem zapytania bezpieczeństwo użytkowania. Na chwilę obecną nikt nie jest w stanie przewidzieć czy element pochodzący od małpy nie wyrządzi szkody organizmowi ludzkiemu. Ze względu na duże podobieństwo anatomiczne, istnieje ryzyko przeniesienia chorób występujących u małp do organizmu ludzkiego. Zdaniem specjalistów to właśnie od małp człowiek zaraził się HIV.

Tymczasem epidemia koronawirusa w Polsce nie odpuszcza. W wielu kościołach w całej Polsce odnotowano już zakażenia COVID-19 wśród księży, co doprowadziło do zamknięcia świątyń.

Koronawirus w Polsce 22 października

Ministerstwo Zdrowia informuje, że dzisiaj mamy 12 107 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem z województw:
mazowieckiego (1579),
wielkopolskiego (1516),
małopolskiego (1331),
śląskiego (1168),
kujawsko-pomorskiego (905),
łódzkiego (863),
podkarpackiego (777),
pomorskiego (710),
dolnośląskiego (610),
zachodniopomorskiego (515),
świętokrzyskiego (486),
lubelskiego (411),
opolskiego (404),
warmińsko-mazurskiego (311),
lubuskiego (297),
podlaskiego (224).

Jak podaje resort zdrowia, w ciągu ostatniej doby zmarło aż 168 pacjentów z Covid-19:

Z powodu COVID-19 zmarło 31 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 137 osób.

Ogólna liczba zakażonych koronawirusem: 214 686/4 019 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).

*Zdjęcia mają charakter poglądowy
Fotografie: Twitter

Polecane

Może Cię zainteresować