×

Kolejne miasta zamykają kościoły. Powodem są masowe zakażenia koronawirusem

Kolejne miasta zamykają kościoły, aby ograniczyć ryzyko zakażenia koronawirusem. Spora część parafii oferuje wiernym transmisje mszy on-line, ale wiele osób i tak nie może wyobrazić sobie niedzieli bez odwiedzenia kościoła. W Warszawie w kilku parafiach doszło do zarażeń.

Kolejne miasta zamykają kościoły

Sytuacja epidemiologiczna w kraju jest bardzo poważna i coraz częściej mówi się o tym, że niebawem może nastąpić drugi lockdown. Większość Polaków w związku z ryzykiem zakażenia COVID-19, rezygnuje z uczestnictwa w zajęciach sportowych, wyjść do kina, teatru czy muzeum.

Osobom wierzącym nie jest jednak łatwo unikać wyjść do kościoła, co poskutkowało zakażeniami wśród księży. Problem jest szczególnie widoczny w Warszawie. Parafia Rzymsko-Katolicka Nawrócenia św. Pawła Apostoła oraz parafia Dobrego Pasterza całkowicie odwołały przyszłe nabożeństwa w formie stacjonarnej ze względu na ryzyko masowych zakażeń koronawirusem.

Wiadomo już bowiem, że w zespołach duszpasterskich miały miejsce zarażenia. Przedstawiciele diecezji zaapelowali do wiernych, którzy w ciągu ostatnich dni mieli styczność z duchownymi, aby bacznie obserwowali swój stan zdrowia pod kątem potencjalnego zakażenia COVID-19.

Masowe zakażenia

Diecezja Warszawsko-Praska potwierdziła informację o zakażeniu koronawirusa u ks. proboszcza z Parafii Nawrócenia św. Pawła Apostoła przy ul. Kobielskiej 10. Z tego powodu konieczne było odwołanie nabożeństwa. Kancelaria parafialna również jest nieczynna. Ks. Norbert Ostanek napisał:

Proszę wszystkie osoby, które w ostatnich dniach miały kontakt z Księdzem Proboszczem, aby obserwowały u siebie niepokojące objawy mogące sugerować zakażenie COVID 19 i skontaktować się ze Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną. Pozostali mieszkańcy parafii czują się dobrze, ale jesteśmy zobowiązani do 10-dniowej kwarantanny.

Również kościół Dobrego Pasterza na Ulrychowie z powodu koronawirusa został zamknięty aż do 2 listopada. Archidiecezja Warszawska opublikowała komunikat:

Z powodu obecności koronawirusa u części zespołu duszpasterskiego, parafia Dobrego Pasterza na warszawskiej Woli zawiesza swoją aktywność do 2 listopada. Proboszcz prosi parafian o modlitwę, cierpliwość i zaufanie Bogu.

Msze święte w przyjętych wcześniej intencjach będą odprawiane przez księży w mieszkaniach. Zawieszono także kurs dla narzeczonych. Oczywiście istnieją sprawy, których nie da się odwołać. Należą do nich pogrzeby. Będą się one odbywały w innych parafiach.

*Zdjęcia mają charakter poglądowy
Fotografie: Twitter (miniatura wpisu), Twitter

Polecane

Może Cię zainteresować