×

Pierwsza szczepionka na koronawirusa. Władimir Putin ogłosił dobrą nowinę

Miliony ludzi na całym świecie z wytęsknieniem czekały na ten moment. Pierwsza szczepionka na koronawirusa już istnieje! Prezydent Rosji podzielił się ze światem tą wspaniałą informacją!

Pierwsza szczepionka na koronawirusa

Właśnie dobiegły końca, trwające przeszło 2 miesiące testy szczepionki na koronawirusa na ludziach. Władimir Putin poinformował, że rosyjski minister zdrowia wydał pozytywną opinię, co oznacza, że szczepionka będzie mogła być wykorzystywana w walce z epidemią.

Prezydent Rosji zdradził, że szczepieniu została już poddana m.in. jego córka.

Jedna z moich córek się zaszczepiła. W tym sensie ona brała udział w eksperymencie. Po przyjęciu szczepionki, miała 38 stopni temperatury. Na następny dzień już 37 i trochę, to wszystko. Po drugim wkłuciu, drugim szczepieniu, temperatura nieznacznie się podniosła, a później spadła. Czuje się dobrze.

Szczepionka powstała w moskiewskim Instytucie Gamaleya. Zgodnie z przewidywaniami już w październiku możliwe będzie rozpoczęcie masowych szczepień. Minister zdrowia Michaił Muraszko zapowiedział, że za dwa miesiące szczepionka zostanie wprowadzona na rynek.

W chwili obecnej znajduje się ona w ostatnim stadium zatwierdzania. Muraszko poinformował, że w pierwszej kolejności szczepionka zostanie zaaplikowana u pracowników służby zdrowia.

Czy to bezpieczne?

W czasie epidemii koronawirusa urósł w siłę ruch tzw. antyszczepionkowców, czyli osób sprzeciwiających się wszelkim szczepieniom. Ludzie Ci negują nie tylko stosowanie nie do końca przebadanych szczepionek, ale również protestują przeciwko szczepieniom przeciwko gruźlicy, ospie czy innym, groźnym chorobom. Swoje zdanie uzasadniają istnieniem rzekomo niebezpiecznych powikłań poszczepiennych.

Jednak już jakiś czas temu brytyjscy badacze informowali, że udało im się opracować szczepionkę na koronawirusa. Pomimo niedokończonych prób klinicznych, zlecili jej produkcję w aż siedmiu miejscach na świecie. Zupełnie inaczej postąpili Rosjanie, którzy przed przystąpieniem do produkcji, upewnili się, że produkt jest w pełni bezpieczny.

Pozostali uczestnicy zakończonego już wyścigu o pierwszeństwo w wynalezieniu szczepionki, nie chcą pogodzić się z przegraną i sugerują, że rosyjska szczepionka nie jest bezpieczna.

Dr Anthony Fauci, odpowiedzialny za walkę z COVID-19 w USA powiedział:

Mam nadzieję, że Rosjanie testują tę szczepionkę przed dopuszczeniem do użycia.

Szczepionka na koronawirusa jest w tym momencie bardzo potrzebna Rosji. Kraj zajmuje pierwsze miejsce w Europie pod względem liczby zachorowań na COVID-19. Wczoraj w Rosji odnotowano 5 118 nowych przypadków zakażenia koronawirusem oraz 70 zgonów. Od początku trwania epidemii w kraju miało miejsce 892 654 zakażeń oraz 15 001 zgonów. W światowym rankingu dotyczącym ilości potwierdzonych przypadków Rosja zajmuje czwarte miejsce za USA, Brazylią i Indiami.

Fotografie: Twitter (miniatura wpisu), Twitter

Może Cię zainteresować

zamknij