×

To koniec zasiłku opiekuńczego z powodu koronawirusa? „Wyczerpał się”

Wprowadzono go po to, żeby umożliwić rodzicom zapewnienie opieki dzieciom w wieku do lat 8 oraz starszym dzieciom niepełnosprawnym. Wygląda jednak na to, że to koniec zasiłku opiekuńczego z powodu koronawirusa. Jak poinformowało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, z pomocy można było skorzystać do 26 lipca. Są jednak pewne wyjątki…

Koniec zasiłku opiekuńczego z powodu koronawirusa

Wnioski do ZUS napływały już w lutym, ale rekord padł w kwietniu. To wtedy do ZUS wpłynęło prawie milion wniosków – 974 tysiące. Z kolejnymi miesiącami zainteresowanie stopniowo mijało. Dla porównania, w czerwcu złożono 624 tysiące wniosków.

Zasiłek opiekuńczy z powodu koronawirusa wprowadzono w czasie pandemii. Pieniądze od państwa miały pomóc tym rodzicom, którzy z powodu zagrożenia nie wysłali dzieci do szkół i przedszkoli. Wypłacano je od 26 marca 2020 roku.

Jak poinformował wiceminister pracy Stanisław Szwed, do 14 lipca rodzicom wypłacono świadczenia na kwotę łączną 643 mln złotych!

Sytuacja z wypłatą zasiłku zmieniała się bardzo dynamicznie. I to dosłownie – szefowa MRPiPS Marlena Maląg zmieniała zdanie nawet w odstępie dwóch godzin. Tak przedłużono wypłatę zasiłku z 12 do 26 lipca. Ale na tym koniec. Chociaż kilkukrotnie przedłużano możliwość składania wniosku o finansowe wsparcie od państwa, już podczas ostatniego wydłużenia terminu, Maląg w rozmowie z PAP zaznaczyła, że nie ma mowy o ponownym wydłużeniu wypłat.

Z uwagi na okres wakacyjno-urlopowy oraz istotne zmniejszenie się liczby osób korzystających z dodatkowego zasiłku opiekuńczego, z tego świadczenia rodzice dzieci do 8. roku życia mogą korzystać do dnia 26 lipca br.

– czytamy w komunikacie ministerstwa.

Jak otrzymać pomoc po 26 lipca?

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przypomina jednak, że i po upływie tego terminu część rodziców nadal będzie mogła skorzystać z zasiłku opiekuńczego.

Chodzi o przypadki nagłego zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola, czy też choroby niani lub innego opiekuna dziennego. Rodzice dzieci do lat 8, którzy są ubezpieczeni, mają prawdo do zasiłku przez łączny okres 60 dni w roku. Miesięcznie wysokość zasiłku wynosi 80 procent wynagrodzenia. Co ważne, zasiłek jest wypłacany również za te dni, które ustawowo są wolne od pracy.

Wypłatę świadczenia można otrzymać również w przypadku choroby dziecka w wieku do ukończenia 14. roku życia, lub – w przypadku dzieci niepełnosprawnych – do 18. roku życia.

Fotografie: Pixabay (miniatura wpisu), Twitter

Może Cię zainteresować