×

Zasiłek opiekuńczy przedłużony. Kto może się ubiegać o dodatkowe świadczenie?

Zasiłek opiekuńczy przedłużony został o kolejne dwa tygodnie. Mogą się o niego ubiegać rodzice małych dzieci, którzy nie mają możliwości posłać swoich pociech do żłobka lub przedszkola.

Zasiłek opiekuńczy przedłużony

Na mocy tarczy antykryzysowej 4.0 został wprowadzony dodatkowy zasiłek opiekuńczy dla rodziców dzieci do 8. roku życia, którzy nie mają możliwości posłać ich do żłobka, przedszkola, klubu dziecięcego albo innej placówki opiekuńczo-edukacyjnej.

Ustawa z 2 marca 2020 roku o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych zakłada możliwość przedłużenia okresu wypłacania zasiłku.

Jak poinformowała w czwartek szefowa Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Marlena Maląg, wypłaty zasiłku opiekuńczego zostaną przedłużone do 26 lipca. Wcześniej rząd wydłużył okres wypłacania zasiłku do 12 lipca.

zasiłek opiekuńczy przedłużony
Freepik

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy

Co ciekawe, wcześniej tego dnia, w programie Siódma – Dziewiąta minister zapowiedziała, że resort nie rozważa wydłużenia okresu wypłaty zasiłku. Kilka godzin później zupełnie zmieniła jednak narrację i ogłosiła utrzymanie zasiłku do 26 lipca.

Zasiłek opiekuńczy jest wypłacany od marca tego roku, czyli odkąd z powodu pandemii koronawirusa zamknięto szkoły, przedszkola i żłobki. Przysługuje wszystkim rodzicom objętym ubezpieczeniem społecznym lub ubezpieczeniem społecznym rolników – zarówno matce, jak i ojcu i jest wypłacany temu z rodziców, kto o niego wystąpi.

O korzystaniu z zasiłku pracownik musi poinformować pracodawcę lub zleceniodawcę, a osoby prowadzące działalności gospodarczą, powinny w tej sprawie zwrócić się bezpośrednio do ZUS-u.

Zasiłek opiekuńczy, wypłacany w ramach tarczy antykryzysowej, nie jest wliczany do 60 dni ogólnego zasiłku opiekuńczego, przyznawanego w każdym roku kalendarzowym. Dlatego nazywany jest dodatkowym.

Źródła: www.radiokrakow.pl, www.popularne.pl
Fotografie: Freepik

Może Cię zainteresować

zamknij