×

Mama trójki dzieci żyje TYLKO z zasiłków. Ostatnio mogła sobie nawet kupić Thermomix’a!

Kobieta żyje z zasiłków. Jak podkreśla w rozmowie dla edziecko.pl, wielodzietność ma swoje zalety. Jednak przyznaje, że czasem tęskni za chwilami tylko dla siebie. Wspomina, że inflacja jej nie straszna, chociaż pieniądze są, ale mija moment i ich nie ma. Jednak mimo to, może pozwolić sobie także na droższe zakupy. W ostatnim czasie zakupiła nawet popularny i drogi sprzęt kuchenny. 

Kobieta żyje z zasiłków, ale nie boi się inflacji

Wiadomo, że wielodzietna rodzina wiąże się z większymi obowiązkami i nakładami finansowymi. Szczególnie, że wychowanie jednego dziecka jest dużym wyzwaniem, a co dopiero przy większej liczbie pociech. W końcu to naprawdę sporo kosztuje. W Polsce rodziny wielodzietne mogą liczyć na kilka rodzajów pomocy od państwa. I to nie tylko w formie pieniędzy. Szalejąca inflacja, skok cen jedzenia, prądu czy paliw z pewnością uderzyły rykoszetem w domowe budżety. Zwłaszcza tych rodzin, które żyją wyłącznie z samych zasiłków. Jedna z matek wychowujących czworo dzieci udzieliła wywiadu dla edziecko.pl, w którym opowiada o trudach takiego macierzyństwa w dobie inflacji:

Życie z czwórką dzieci nie jest łatwe, szczególnie kiedy mąż jest pochłonięty pracą, a dom zostaje w rękach matki. Wielodzietność niesie ze sobą wiele zalet, ale czasami brakuje czasu dla siebie. Marze o chwili odpoczynku i relaksu. Niestety to rzadkość. Z dodatkowych świadczeń oczywiście korzystam, ale przy tej inflacji, to moment i pieniędzy nie ma. Jak nie ubrania dla dzieci, to jedzenie, korepetycje czy wycieczki szkolne.

– przyznaje kobieta

Dodaje też, że choć sama korzysta z zasiłków przysługujących rodzicom, którzy wychowują dzieci, to drożyzna sprawia, że ciężko jest godnie żyć w tym kraju.

Okazuje się jednak, że są matki, które potrafią się doskonale odnaleźć w obecnej sytuacji. Kobieta, która udzielała wywiadu, wyznała, że zna inną matkę trójki dzieci, która jest w stanie utrzymać się z miesiąca na miesiąc za pieniądze od państwa. Co więcej, może pozwolić sobie także na droższe zakupy! W ostatnim czasie zakupiła nawet Thermomix’a! Jak wspomina:

Znajoma ma trójkę dzieci i żyje z zasiłków. Ma się dobrze. Ostatnio kupiła nawet thermomixa. Dodatkowe świadczenia to dla niej zbawienie. Ciągnie, skąd może i ile może i wcale się jej nie dziwie. Były mąż płaci jej alimenty. Nie mówię tego, żeby hejtować, ale żeby pokazać, ze gdyby tych zasiłków nie było, to dopiero byłoby ciężko. 

W teorii miało być pięknie, a pieniądze oferowane przez państwo nie tylko zachęcać do wielodzietności, ale i pozwolić na dobre życie. Rzeczywistość pokazała jednak inaczej. Rodzice podkreślają, że gdyby nie dodatkowe fundusze, to nie byliby w stanie wyżywić swoich rodzin.

Fot. Pinterest

Fot. Pinterest

Lista świadczeń dla rodzin w Polsce

W celu zapewnienia dobrego poziomu życia dla rodzin w kraju Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podejmuje działania na rzecz młodych małżeństw oraz rodzin. Jednym ze sposobów są dodatkowe świadczenia rodzinne, do których należą przede wszystkim:

 • Program „Rodzina 500+”,
 • Rodzinny Kapitał Opiekuńczy,
 • Program „Dobry Start”,
 • Program „Maluch+”,
 • Opieka nad dzieckiem w wieku do lat 3,
 • Karta Dużej Rodziny,
 • Dodatek osłonowy,
 • Zasiłek rodzinny oraz dodatki do zasiłku rodzinnego,
 • Jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia się dziecka,
 • Świadczenie rodzicielskie, do których prawo nabywa się w sposób określony w ustawie z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych
 • Świadczenia opiekuńcze: zasiłek pielęgnacyjny, świadczenie pielęgnacyjne i specjalny zasiłek opiekuńczy.

Dodatkowo rząd pracuje nad nowym projektem, w którym każdy obywatel ma dostać 1300 zł co miesiąc, bez dodatkowych warunków.

*Zdjęcia mają charakter poglądowy
Fotografie: Flickr (miniatura wpisu), Pinterest

Może Cię zainteresować