×

1200 zł za przyjęcie uchodźcy! „Trzeba pomagać tym ludziom, oni uciekają przed wojną”

Miesięcznie nawet 1200 zł za przyjęcie uchodźcy pod swój dach. Każdy, kto okaże wsparcie Ukraińcom może liczyć na pieniądze od państwa. Premier Mateusz Morawiecki zapowiada rządowe dofinansowania.

Ukraińcy uciekają przed wojną do Polski

24 lutego br. Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainę. Od tamtej pory nie przestaje bombardować miast naszych wschodnich sąsiadów. I chociaż Ukraińcy dzielnie bronią swojej ojczyzny, to liczba ofiar tej wojny rośnie w zastraszającym tempie.

Armia Władimira Putina nie atakuje bowiem tylko obiektów wojskowych. Ostrzeliwane są przedszkola, galerie handlowe i bloki mieszkalne. Ewidentnie Rosjanie nie mają litości dla ludności cywilnej.

W związku z tym, wiele ukraińskich kobiet i dzieci postanowiło uciekać ze swojego kraju. Sporo z nich (już ok. 700 tys.) trafiło do Polski, której mieszkańcy bardzo zaangażowali się w pomoc uchodźcom. Cały czas organizowane są na ich rzecz zbiórki pieniędzy oraz produktów higienicznych i spożywczych.

Największym jednak problemem są noclegi na Ukraińców uciekających przed wojną. Nie wszyscy mają rodziny czy znajomych w Polsce, dlatego muszą liczyć na ludzi dobrej woli. A takich nie brakuje!

Teraz osoby, które bezpośrednio pomagają uchodźcom zostały docenione również przez rząd Mateusza Morawieckiego.

1200 zł za przyjęcie uchodźcy

Premier Morawiecki zapowiedział wsparcie dla osób, które pomagają ukraińskim uchodźcom i przyjmują ich pod swój dach. Jak się okazuje, mogą liczyć na ok. 1200 zł miesięcznie za każdego zaopiekowanego Ukraińca. Rząd bowiem pracuje nad specustawą, która lada moment ma trafić do Sejmu.

O szczegółach rządowego wsparcia opowiedział sam szef rządu w Polsat News.

Osoby, które będą przyjmowały uchodźców wojennych z Ukrainy, będą otrzymywały ze strony państwa na przykład 40 złotych dziennie za daną osobę

– powiedział Mateusz Morawiecki.

To oznacza, że osoby, które zapewnią zakwaterowanie ukraińskim uchodźcom na miesiąc, otrzymają 1200 zł za każdego z nich.

Trzeba im pomóc!

W środę 2 marca premier Mateusz Morawiecki oraz przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel wybrali się na przejście graniczne w Korczowej. Rozmawiali tam z uciekinierami z Ukrainy, a także z polskimi służbami, które im pomagają po przekroczeniu granicy.

Uciekają bezpośrednio od bomb, od ulicznej strzelaniny, od horroru. Trzeba pomagać tym ludziom, oni uciekają przed wojną

– przekonywał premier Morawiecki.

Źródła: next.gazeta.pl
Fotografie: YouTube (miniatura wpisu), Twitter

Może Cię zainteresować