×

Zasiłek opiekuńczy z powodu koronawirusa. Jak go uzyskać? Na co uważać?

Zasiłek opiekuńczy z powodu koronawirusa. Czy przysługuje wszystkim rodzicom? Kto i ile dostanie? Gdzie złożyć wniosek? To najczęstsze pytania, które zadają sobie pracujący rodzice, którzy nie są w stanie zorganizować swoim dzieciom opieki na czas zamknięcia placówek oświatowych.

Szkoły w Polsce zamknięte na 2 tygodnie

11 marca pojawiła się informacja o tym, że szkoły w Polsce będą zamknięte przynajmniej przez najbliższe dwa tygodnie (od 12.03 do 25.03 włącznie).

Jak powiedział premier Morawiecki:

Dla naszych dzieci najlepszym rozwiązaniem jest niewychodzenie z domu, bo dzieci mogą zarażać innych w sposób nieświadomy. Mogą zarazić dziadków, babcie, co jest bardzo niebezpieczne.

Rodzice, którzy nie mają możliwości zająć się osobiście dziećmi, mogą je pozostawić pod opieką personelu placówek oświatowych jeszcze dzisiaj, tj. 13 marca. Jednak w tym czasie nie będą prowadzone żadne zajęcia ani omawiane nowe tematy.

Od przyszłego tygodnia, od poniedziałku zajęcia nie tylko będą zawieszone, ale również wszystkie placówki oświatowe i uczelnie w Polsce zostaną zamknięte. Rozporządzenie odnosi się również placówek niepaństwowych.

To samo dotyczy działalności placówek kulturalnych, m.in. teatrów, oper, filharmonii oraz kin.

Minister Łukasz Szumowski, w związku z nowym zarządzeniem rządu, apeluje:

To nie jest czas ferii, to nie jest czas wolny. Ten błąd został popełniony we Włoszech. Młodzież, która nie chodziła do szkół, wychodziła do klubów. To jest czas kwarantanny społeczeństwa. Apeluję o odpowiedzialność.

Zasiłek opiekuńczy z powodu koronawirusa – dla kogo?

Warto wiedzieć, że w związku z zamknięciem żłobków, przedszkoli i szkół z powodu koronawirusa, rodzice mają nie tylko obowiązki, ale i prawa. Ustawa koronawirusowa przewiduje dodatkowy zasiłek dla pracujących rodziców, którzy będą musieli zająć się swoimi dziećmi w takich właśnie przypadkach.

Jeśli jest taka możliwość, pracodawca powinien zaoferować pracownikom możliwość pracy zdalnej (przy zachowaniu normalnego wynagrodzenia). Ale ci rodzice, którzy nie mogą pracować zdalnie, a będą musieli zająć się dzieckiem, mogą liczyć na tzw. dodatkowy zasiłek opiekuńczy.

To rozwiązanie dotyczy jednak wyłącznie rodziców dzieci do 8. roku życia, ale pula 14 dni przypada łącznie na matkę i ojca. Ponadto, na dzieci można wziąć tylko jeden zasiłek dodatkowy – bez względu na liczbę posiadanego potomstwa.

Wzór zaświadczenia na zwolnienie nad opieką nad dzieckiem z powodu koronawirusa

ZUS stworzył wzór oświadczenia o sprawowaniu opieki nad dzieckiem w wieku do 8 lat w związku z zamknięciem placówek oświatowych z powodu koronawirusa. Jego wypełnienie jest niezbędne, by otrzymać takie świadczenie.

Jak uzyskać dodatkowy zasiłek opiekuńczy?
Wniosek o dodatkowy zasiłek opiekuńczy należy złożyć do swojego płatnika składek, np. pracodawcy, zleceniodawcy. Z kolei osoby prowadzące działalność pozarolniczą składają oświadczenie w ZUS.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy – ile dni?

Ustawa zasiłkowa, ta, na podstawie której wypłacane są zasiłki opiekuńcze, chorobowe czy macierzyńskie, mówi o puli maksymalnie 60 dni w roku. Natomiast ustawa koronawirusowa dodaje do tej puli dodatkowe 14 dni.

Tak tłumaczy zagadnienie ekspertka Deloitte Legal:

Ustawa koronawirusowa daje pulę 14 dni, natomiast jeżeli zostanie ona wyczerpana, przechodzimy na „zwykłe” przepisy. Tak czy siak, mamy możliwość skorzystania z 60 dni ze zwykłej ustawy zasiłkowej. Jeśli epidemia pojawiłaby się w Polsce, to zakładam, że ustawodawca może na to zareagować. Bo dodatkowy zasiłek, o którym mówi ustawa koronawirusowa, może być wykorzystany w terminie 180 dni od daty wejścia ustawy. Potem ten przepis przestanie obowiązywać.

Rodzic, który składa wniosek o dodatkowy zasiłek opiekuńczy powinien jednak zwrócić uwagę, że w wymiar 14 dni mogą zostać wliczone także soboty i niedziele! Dlatego oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem lepiej złożyć trzy razy na okresy:

  • czwartek, piątek (12-13 marca),
  • od poniedziałku do piątku (16-20 marca),
  • od kolejnego poniedziałku do środy (23-25 marca).

Szkoły mają być bowiem czynne od 26 marca.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy – jaki wymiar?

Zasiłek na dziecko z powodu koronawirusa nie będzie wypłacany w wysokości 100% wynagrodzenia. Możemy liczyć jedynie na 80% pensji za czas spędzony z maluchem w domu z powodu zamknięcia żłobka, przedszkola czy szkoły.

Warto zaznaczyć, że w tym czasie nie można pracować. W przeciwnym wypadku ZUS może cofnąć wypłatę zasiłku.

Co, jeśli szkoły pozostaną zamknięte dłużej? Na razie nie wiadomo…

Fotografie: Freepik (miniatura wpisu), Twitter

Może Cię zainteresować