×

To koniec dodatkowego zasiłku na dziecko?! Rząd milczy w tej sprawie

Dodatkowy zasiłek na dziecko był ratunkiem dla wielu polskich rodzin w czasie pandemii. Ta wciąż trwa, a tymczasem rząd milczy w sprawie przedłużenia wypłaty świadczenia.

Pomoc dla wielu rodzin

Coraz więcej słyszy się o nowych ogniskach koronawirusa, które wybuchają w szkołach i przedszkolach. W poniedziałek (21 września) resort edukacji podał, że naukę zdalną prowadzono w 71 placówkach, a w trybie mieszanym – w 213. To niewątpliwie namieszało w życiu wielu rodziców, którzy musieli wziąć urlopy, aby zająć się swoimi pociechami. Dzięki pomocy od państwa, mogli liczyć na niewielką rekompensatę. Czy teraz to się zmieni?

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy to ekstra świadczenie, które wprowadzono tuż po wybuchu pandemii. Mogli z niego skorzystać rodzice, którzy musieli sprawować opiekę nad dziećmi do 8 lat w przypadku zamknięcia (z powodu COVID-19) żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola, szkoły lub innej placówki, do której uczęszcza dziecko.

Do niedzieli (20 września) rodzice mogli się ubiegać o dodatkowe świadczenie z wyżej wymienionych powodów. I chociaż pandemia wciąż trwa, jak zauważa Fakt, nie pojawiły się żadne przepisy, które zapewniałyby wydłużenie takiej pomocy.

Dodatkowy zasiłek na dziecko
Twitter

Dodatkowy zasiłek na dziecko do kasacji?

Gazeta dodaje, że nieoficjalnie rząd planował przedłużyć wypłatę świadczenia. Najpóźniej w poniedziałek (21 września) powinno zostać opublikowane nowe rozporządzenie w tej sprawie, ale nic takiego nie miało miejsca. Fakt przypomina, że już zdarzało się, iż zasiłek był wypłacany wstecz.

Czy zasiłek na dziecko powróci? Nie wiadomo, ale urzędnicy już we wrześniu twierdzili, że zainteresowanie dodatkowymi pieniędzmi zdecydowanie spadło. Wszystkiemu winne są kryteria ich przyznania. W ostatniej turze zasiłek na dziecko wypłacano tylko w razie zamknięcia danej placówki oświatowo-wychowawczej (szkoła, przedszkole, żłobek) z powodu koronawirusa. Wcześniej podstawą do wypłaty pieniędzy była również obawa przed infekcją. Ograniczenia wprowadzono ze względu na oszczędności. Tylko do wakacji na zasiłki wydano ponad 10 mld zł!

Skoro przynajmniej na razie nie ma jeszcze przepisów uprawniających do skorzystania z dodatkowego świadczenia, rodzice mogą skorzystać z puli zasiłku opiekuńczego. Tu trzeba jednak pamiętać, że w ciągu roku przysługuje 60 dni na dziecko.

Dodatkowy zasiłek na dziecko
Twitter
Źródła: www.fakt.pl, finanse.wp.pl, www.biznesinfo.pl
Fotografie: Twitter, www.pickpik.com

Może Cię zainteresować

zamknij