×

Jacek Rozenek szczerze o udarze: „Nie byłem w stanie wydobyć z siebie nawet słowa”

Jacek Rozenek opowiedział o udarze w rozmowie z Michałem Figurskim, który także doznał w swoim życiu udaru, w programie „NieZŁY pacjent w Radiu ZET”. W wywiadzie powiedział m.in. o tym, kiedy poczuł się źle i jak doszło do tego, że trafił do szpitala.

Jacek Rozenek opowiedział o udarze

Wikipedia

Jacek Rozenek opowiedział o udarze

14 maja 2019. Ten dzień Jacek Rozenek z pewnością zapamięta do końca życia. Aktor jechał na konferencję, gdy w pewnym momencie poczuł ogromne zmęczenie. Postanowił się zatrzymać i odpocząć, jednak nie potrafił zasnąć. Z otwartymi oczami przesiedział kolejne 3,5 godziny. Wiedział, że nie zdąży na konferencję, dlatego postanowił zadzwonić do organizatorów, aby przeprosić ich i poinformować, że nie dojedzie na czas. Nie potrafił jednak wydobyć z siebie ani słowa. Kiedy po toczącej się godzinami walce z samym sobą wyjechał z parkingu, drugiego biegu już nie udało mu się wrzucić. Niedługo potem pomocy udzieliła mu obsługa autostrady.

Jacek Rozenek opowiedział o udarze

Instagram

Można wyróżnić dwa rodzaje udaru: niedokrwienny i krwotoczny. Czym się od siebie różnią?

Udar niedokrwienny ma miejsce, gdy zator zatyka tętnicę, a w konsekwencji krew nie dochodzi do mózgu. Udar krwotoczny to z kolei wylew krwi do mózg. Jego powodem jest wynaczynienie krwi z naczynia krwionośnego. Warto zaznaczyć, że udar to stan zagrożenia życia.

W następstwie leczenia albo innych powikłań może dojść do ukrwotocznienia się ogniska niedokrwiennego – wyjaśnił obecny w studiu Radia ZET fizjoterapeuta Marcin Stelmach

W przypadku Jacka Rozenka sytuacja była wyjątkowo ciężka, bowiem aktor musiał zmierzyć się zarówno z jednym, jak i drugim rodzaju udaru.

W okolicach Wigilii zachorowałem. Miałem gorączkę, poszedłem do lekarza, dał mi antybiotyk. Potem drugi i trzeci. Za czwartym razem u lekarza ze zdziwieniem odkryłem, że frakcję wyrzutową serca mam na poziomie 12 procent. Robiłem dziesięć kroków i musiałem usiąść. Przeszedłem zawał, do tego miałem wylew – wspominał Jacek Rozenek w rozmowie z Michałem Figurskim w audycji „NieZŁY pacjent w Radiu ZET”

Jacek Rozenek opowiedział o udarze

Instagram

Objawy i podstawowa diagnoza

Do charakterystycznych objawów udaru możemy zaliczyć opadanie kącika ust, niewyraźną mowę lub też niedowład jednej strony ciała. Kiedy mamy więc podejrzenie wystąpienia udaru, warto poprosić drugą osobę, aby:

  • uśmiechnęła się – jeśli tylko jeden kącik ust wędruje ku górze, możliwe, że druga część twarzy została porażona
  • powtórzyła zdanie – jeśli mowa jest niewyraźna lub nawet niemożliwa, prawdopodobnie doszło do udaru
  • podniosła obie ręce do góry – kiedy pojawia się problem i dana osoba może podnieść np. tylko jedną rękę, prawdopodobnie połowa jej ciała jest niewładna

Samopoczucie Jacka Rozenka

Dzisiaj Jacek Rozenek chodzi już bez kuli i pomału wraca do pracy, mimo że skutki udaru wciąż są u niego widoczne gołym okiem – jeden z jego mięśni wciąż pozostaje nieaktywny, a niesprawną rękę jest w stanie podnieść tylko do przywitania. Aktor zapewnia, że przyczyną udaru nie było zaniedbanie. Potwierdza to również fizjoterapeuta, Marcin Stelmach.

Udar to konsekwencja chorób naczyniowych. Przyczyną są stres, brak ruchu, zła dieta, ale też indywidualne predyspozycje. To sprawa złożona. Niejeden pacjent mówił, że się badał, ćwiczył, nie pił, nie palił, a dostał udaru

Jacek Rozenek nie zamierza także ukrywać, że irytuje go, kiedy ludzie na każdym kroku mówią mu, aby się oszczędzał.

Irytuje mnie, jak słyszę, że powinienem się oszczędzać. Nie idzie za tym pogłębiona dyskusja, co było powodem udaru

Trzymamy kciuki za dalszą rehabilitację i szybki powrót do zdrowia!

Może Cię zainteresować

zamknij