×

W Tłusty Czwartek kupujemy dziesiątki milionów słodkości! Ile pączków zjedzą Polacy?

Pączki! Wszyscy lubią pączki! Słodkie bułeczki z cudownym nadzieniem. Jednak jak bardzo je uwielbiamy? Ile pączków zjedzą dziś Polacy?

Starodawny obyczaj

Tłusty Czwartek to obyczaj, o którym pisano już w XVI wieku i jest powiązany z religią chrześcijańską. Jednak jego geneza sięga pogaństwa i oczekiwania na wiosnę. Był to dzień, w którym świętowano odejście zimy i nadejście wiosny.

W kalendarzu chrześcijańskim ostatni czwartek przed wielkim postem (czyli 52 dni przed Wielkanocą). Dawniej objadano się pączkami nadziewanymi słoniną, boczkiem i mięsem, które obficie zapijano wódką, a słodkie pączki zaczęły dominować w XVIII wieku.

Ile pączków zjedzą Polacy?

Eksperci z e BNP Paribas wyliczyli, że do przygotowania ciasta drożdżowego w domach oraz miejscach produkcji zużyjemy sporą ilość składników. Według ich obliczeń zużyto łącznie 25 mln sztuk jaj, ok. 2,5 tys. ton mąki pszennej, 500 ton masła, 1,3 mln litrów mleka oraz około 500 ton cukru.

Przeciętnie Polacy pochłaniają 100 milionów pączków, co oznacza, że na jednego obywatela naszego kraju przypada 2,5 pączka. Tak olbrzymia liczba słodkich bułeczek oznacza, że łącznie pochłoniemy ponad 7 tysięcy ton pączków! Jeden pączek to ok. 300 kcal i można to spalić na kilka sposobów.

Możemy przez 15 minut uprawiać jogging, przez 20 minut jeździć na rowerze bądź pływać przez okres 35 minut. Jeśli nie jesteście fanami sportów, to obowiązki domowe pomogą spalić pączka w ciągu 75 minut. Pamiętajcie, że przybliżony czas poszczególnych czynności należy pomnożyć przez ilość pączków ?

Wyliczenia ekspertów

Biorąc pod uwagę koszta poszczególnych składników, ceny pączków mogą się diametralnie różnić w zależności od sklepów czy cukierni. Jak mówi Marta Skrzypczyk, Dyrektor Biura Analiz Sektora Rolno-Spożywczego w Banku BNP Paribas:

Ceny pączków w sklepach i cukierniach zaczynają się od kilkudziesięciu groszy, sięgając nawet 5-6 zł za sztukę. Jest to uzależnione od miejsca zakupu, wielkości miasta, ale też, co ciekawe – pory dnia. Jeżeli natomiast zdecydujemy się na przygotowanie pączków w domu, a po poszczególne składniki udamy się do sklepów osiedlowych czy małoformatowych, to koszt przygotowania jednego pączka może wynieść przeciętnie od 1,16 zł do 1,60 zł. Jednak ze względu na wzrosty cen detalicznych cukru, mąki oraz olejów, koszt ten będzie o ok. 5-6% wyższy niż w ubiegłym roku.

Jeśli tworzycie pączki własnoręcznie (polecamy np. te przepisy od celebrytek), to ceny składników mogą was zaskoczyć. Według danych GUS w grudniu ceny detaliczne masła były przeciętnie o ok. 14% niższe niż rok wcześniej. Jednak cukier zanotował wzrost ceny o 23%. Np. za 1 pączka u Magdy Gessler zapłacimy 10 zł.

A wam jak idzie? Unikacie słodkości czy udało wam się przebić średnią liczbę na głowę? ?

Źródła: www.tvp.info, next.gazeta.pl, radio.opole.pl, www.fronda.pl, gazetakrakowska.pl
Fotografie: Instagram (miniatura wpisu), Instagram

Polecane

Może Cię zainteresować