×

Kiedy wypada Tłusty Czwartek w 2021 roku? Święto pączków już niedługo!

Kiedy wypada Tłusty Czwartek w 2021? To bez wątpienia najsłodsze święto w roku. Tego dnia nie tylko można, ale nawet trzeba bezkarnie objadać się pączkami i faworkami. Mówi się, że kto nie zje wtedy przynajmniej jednego pączka, ten nie będzie miał powodzenia w życiu.

Święto łasuchów: skąd to się wzięło?

Tłusty czwartek to święto absolutnie wyjątkowe. Tego dnia pod cukierniami, szczególnie tymi, które słyną z najlepszych wypieków, ustawiają się kolejki niczym w PRL-u. Czekanie godzinami na upragnione pączki nikogo nie dziwi, a cierpliwi otrzymują smakowitą nagrodę. Bo chociaż przez pozostałe dni w roku pączki mamy na wyciągnięcie ręki, tylko tego dnia smakują tak wyjątkowo.

W Tłusty Czwartek po prostu trzeba je jeść, aby zapewnić sobie powodzenie w życiu. To jeden z przesądów, w który wierzymy już od wieków.

Powiedział Bartek, że dziś Tłusty Czwartek, a Bartkowa uwierzyła, dobrych pączków nasmażyła

– brzmi staropolskie przysłowie.

Aktualnie w Tłusty Czwartek na jednego Polaka statystycznie przypada 2,5 pączka.

Kiedy wypada tłusty czwartek w 2021
Pixabay

Kiedy wypada Tłusty Czwartek w 2021?

Kiedyś, w czasach pogańskich, Tłusty Czwartek był dniem, w którym żegnano zimę i świętowano nadejście wiosny. Spożywano wtedy głównie tłuste potrawy, w starożytnym Rzymie także pączki. Jednak Rzymianie wyrabiali je z ciasta chlebowego i nadziewali boczkiem lub słoniną.

W formie zbliżonej do obecnej Tłusty Czwartek świętowany jest w Polsce mniej więcej od XVII wieku. Również u nas pierwsze pączki nadziewano słoniną, podawano z tłustym mięsem i popijano wódką. W Tłusty Czwartek jedzono jednak przede wszystkim tłuste potrawy – mięsa, kapustę ze skwarkami czy słoniną. Dzień ten obchodzono hucznie, organizując zabawy i pochody. Robiąc rzeczy, których nie wypadało robić w pozostałe dni roku.

Dziś z dawnego Tłustego Czwartku pozostało niewiele, a święto obchodzone jest ze zdecydowanie mniejszym rozmachem. Ale tradycja jedzenia pączków i faworków (chrustu) została podtrzymana!

Kiedy wypada tłusty czwartek w 2021
Pixabay

W kalendarzu chrześcijańskim Tłusty Czwartek rozpoczyna ostatni tydzień karnawału. Święto pączka zależy od daty Wielkiego Postu i Wielkanocy, w związku z tym jest to święto ruchome, a więc każdego roku wypada w inny dzień.

W tym roku tłusty czwartek wypada nieco wcześniej, niż w 2020 roku. Święto łasuchów odbędzie się już 11 lutego! To również świetna okazja, żeby wesprzeć małe piekarnie i lokalne cukiernie.

Fotografie: Pixabay (miniatura wpisu), Pixabay

Może Cię zainteresować

zamknij