×

Do Polski dociera właśnie cyklon Dennis! To najpotężniejszy huragan w tym sezonie

Nadciąga potężny cyklon „Dennis”! Europa nie otrząsnęła się jeszcze po potężnym orkanie Sabina, a w weekend nad Stary Kontynent ma dotrzeć kolejny huragan. „Dennis” ma być najpotężniejszy w tym sezonie! Czego powinniśmy się spodziewać?

Nadciąga potężny cyklon „Dennis”

Chociaż nie musimy się zmagać ze srogą zimą, pogoda nas nie rozpieszcza. Skutki „Sabiny” boleśnie odczuliśmy również w Polsce. W tragedii w Bukowinie Tatrzańskiej, zginęły trzy kobiety. Przykre informacje docierały do nas również z Anglii i Niemiec.

Wygląda na to, że to nie koniec problemów. Jak ostrzegają synoptycy, w weekend do Europy dotrze najpotężniejszy cyklon tego sezonu!

Według Instytutu meteorologicznego Met Office, już od piątku „władzę” nad pogodą przejmie rozległy niż, który znad Atlantyku przeniesie się nad Wielką Brytanię i nad obszar Morza Północnego. Jak wynika z prognoz, będzie to najgłębszy ośrodek niżowy, jaki dotrze nad nasz kontynent w tym sezonie.

Najbardziej groźnie ma być w krajach Europy Zachodniej – w Wielkiej Brytanii, Francji oraz krajach Beneluksu. Tam wiatr może osiągać nawet 140 km/h!

Wiatr na morzu może przekroczyć 200 km/h, co oznacza potężne, nawet 18-metrowe fale. Silniejszych podmuchów można spodziewać się już w piątek.

Prognozy dla Polski

Huragan „Dennis” będzie odczuwalny również w Polsce. Według synoptyków, powinniśmy się przygotować na silny wiatr, któremu będzie towarzyszyło wyjątkowo ciepłe powietrze.

Aurę w Polsce będzie kształtować pogodniejszy obszar podwyższonego ciśnienia związany z ośrodkami wyżowymi nad Atlantykiem, Morzem Czarnym oraz Adriatykiem. W weekend na termometrach zobaczymy nawet od 15 do 20 stopni Celsjusza. Ale to nie powinno uśpić naszej czujności.

Służby ostrzegają przed możliwymi problemami w transporcie oraz przerwami w dostawach prądu. Odczujemy również ogromny spadek ciśnienia, który w centrum niżu może osiągnąć nawet 915 hPa.

W Polsce porywy wiatru ponownie mogą osiągnąć ponad 100 km/h!

Fotografie: Severe-weather (miniatura wpisu), Facebook.com, Twitter.com

Polecane

Może Cię zainteresować