×

Nadchodzi potężny orkan „Sabina”. Niemcy ostrzegają

„Będzie niebezpiecznie” – ostrzegają Niemieckie Służby Meteorologiczne i media. Nadchodzi potężny orkan „Sabina”, który może spowodować duże zniszczenia. Wpłynie również na pogodę w Polsce.

Możemy spodziewać się silnego wiatru.

Nadchodzi potężny orkan „Sabina”

Gwałtowny orkan nadciągnie znad Atlantyku i w niedzielę po południu uderzy w północno-zachodnie krańce Niemiec. Wraz z nim, pojawi się porywisty wiatr, który może przybierać niszczycielską siłę.

Niemieckie służby meteorologiczne twierdzą, że nad Morzem Północnym wiatr może osiągać do 120 km/h. W górach będzie wiało jeszcze mocniej – do 170 km/h.

W wielu miejscach pojawią się również ulewne deszcze, a nawet burze.

Najbardziej niebezpiecznie będzie nocą z niedzieli na poniedziałek, gdy do niżu dołączy również chłodny front atmosferyczny.

Duże utrudnienia

Będzie niebezpiecznie zarówno na drogach, jak i torach kolejowych. Szczególnie w północnej i zachodniej części Niemiec. Niemcy już przygotowują się do oczyszczania torów kolejowych i ewentualnych napraw.

Koncern Deutsche Bahn informuje:

Podróżującym od niedzieli 9 lutego radzimy przełożyć podróż na inny dzień.

W Nadrenii Północnej-Westfalii prawdopodobnie zostaną odwołane lekcje w prywatnych szkołach. Media ostrzegają przed powalonymi drzewami i spadającymi dachówkami.

Lokalne władze alarmują, by zabezpieczyć przedmioty, które znajdują się na zewnątrz gospodarstw domowych.

„Sabina” czy „Ciara”?

Orkan, który jutro dotrze nad Niemcy, Brytyjczycy nazwali inaczej: „Ciara”.

Zimowy orkan atakuje średnio co 2 lata, ale z różną siłą. W 2007 roku to „Cyryl” siał duże spustoszenie.

„Sabina” prawdopodobnie nie będzie aż tak silna, ale Niemcy przewidują, że zaleje plaże, nadbrzeża i obszary portowe, a także rynek rybny w Hamburgu.

Orkan odczujemy również w Polsce

Jak informują Polscy Łowcy Burz, prędkość wiatru na znacznym obszarze Polski może okresowo osiągać w porywach ok. 70-90 km/h. W terenach górskich, zwłaszcza nocą z niedzieli na poniedziałek, wiatr może wiać jeszcze silniej.

W regionach podgórskich Sudetów i Bieszczad, gdzie może przekraczać w porywach ok. 110 km/h, a w rejonie Śnieżki nawet ok. 160 km/h. Do wiatru dołączą również opady śniegu.

Łowcy Burz ostrzegają: także w Polsce w najbliższy weekend oraz nocą z niedzieli na poniedziałek, możemy spodziewać się uszkodzonych elementów sieci elektroenergetycznych, braków w dostawach energii elektrycznej, a także uszkodzonych dachów budynków mieszkalnych i gospodarczych.

 

Fotografie: Pixabay (miniatura wpisu), Facebook.com, Pixabay.com

Polecane

Może Cię zainteresować